Az esemény szervezői dr. Gácser Attila, a Szegedi Tudományegyetem tudományos főmunkatársa és dr. Buzás Krisztina, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa, akitől azt is megtudtuk, hogy a meghívott előadók közül mindenki elfogadta a felkérést.
A program népszerűsíti a tudományterületet és segíti az információáramlást – véli Buzás Krisztina, akivel nemrégiben az MNO készített interjút arról, hogy Szegeden eredményesen teszteltek egy növényi hatóanyagot, ami felveszi a harcot a gyomorfekély és közvetve a gyomorrák ellen. Hozzátette: az előadás-sorozat célja, hogy bemutassa azokat a magyar immunológusokat, a terület „nagy öregjeit”, akik valódi iskolateremtő tevékenységet tudhatnak a magukénak, vagy a fiatalabb generáció tagjai közül azokat, akik nagy lendülettel a legjobb úton haladnak efelé. „Mivel ez egy szemesztert foglal magába, sajnos nem tudtunk meghívni mindenkit, akiket meghatározó személyiségként tart nyilván a szakma, de talán lesz anyagi lehetőségünk egy második vagy akár többedik szemeszter elindítására is”.
Mi az immunológia?
Az a tudomány, amelyik az immunrendszer felépítésével, illetve működésével foglakozik. Az immunrendszer feladata, hogy megvédje szervezetünk biológiai identitását a behatoló idegen (például vírus, baktérium, gomba, parazita stb.) vagy a „megváltozott saját” (például daganatsejt) struktúráktól.
A március 18-án kezdődött, mindig szerdai napokon rendezett beszélgetések helyszíne az MTA Szegedi Akadémiai Bizottságának Székháza. Az eseménysorozatra főleg egyetemi hallgatókat, kutatókat várnak, de laikus érdeklődők is bátran csatlakozhatnak.
Arról, hogy ki és mikor tart majd előadást az Immunológiai Műhelyek Magyarországon hivatalos honlapján lehet tájékozódni. A soron következő esemény április 1-jén lesz, ekkor dr. Kacskovics Imre, az ELTE Immunológia Tanszékének kutatója, a Magyar Immunológiai Társaság elnöke avatja be a hallgatóságot eredményeibe és munkásságába. Az Akadémiai-Szabadalmi Nívódíjjal kitüntetett Kacskovics Imre kutatótársaival 2012-ben új eljárást dolgozott ki az ellenanyag-termelés hatékonyságának fokozására.