Hangsebességű tömegközlekedést építenek az USA-ban

A kaliforniai jövő városában teszik meg az első lépést.

Lóska Márton
2015. 03. 22. 14:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dirk Ahlborn, a Hyperloop Transportation Technologies (HTT) vezérigazgatója még február végén jelentette be, hogy mégiscsak belevágnak Elon Musk, a SpaceX és a Tesla vezérének álmába, a Hyperloopba. A 2013-ban bedobott alapkoncepció szerint San Francisco és Los Angeles között építették volna meg a csövet. A forbes.com gyorsan hozzámérte az éppen épülő, „ugyanazon a vonalon futó” gyorsvasútnak, mely 320 km/h sebességet fog elérni. Utóbbi építési költsége a becslések szerint 68 milliárd dollárra rúghat – annyit itt érdemes megjegyezni, hogy hazánk GDP-je tavaly 132,3 milliárd dollár volt –, míg előbbié ennek harmadába kerülhet. A Hyperloop elérheti az 1225 km/h-t, és az egész rendszert egy évtizeden belül fel lehetne állítani, míg a gyorsvasút 2029-re készül el az előzetes tervek szerint.

A Hyperloop nemcsak, hogy gyorsabb utazósebességgel bírhatna, mint egy hagyományos repülő, de még környezetbarát is, hiszen a csövön elhelyezett napelemek segítségével kapja az energiát. A sci-fiket idéző technológiáról továbbiakat korábbi írásunkból tudhat meg.

Nézzük is, hogy pontosan mit terveznek Kalifornia szívében. Vegyük először a Quay Valley-t, mely egy nyolc éve helyben toporgó építészeti álom. A projekt honlapja nem kevesebbként határozza meg a várost, mint a 21. század követendő példájának. Minden „szuperzöld” lesz, napenergia, vízgazdálkodás és nem utolsósorban: boldog, dolgos emberek. Az építkezést a gazdasági recesszió mellett egy per is hátráltatta, mely a jövő egyik legfontosabb erőforrásáról, a vízről folyt. Miután az ötletgazda – aki szerényen magáról nevezte el a völgyet –, Quay Hays 128 millió dollárt kaszált az ügyön, az utolsó akadály is elhárult, így jövőre ejthetik az első kapavágást – írta a gizmodo.com.

 

És most lássuk a Hyperloopot, mely valójában egy, azaz kettő cső, ami(k)ben kapszulák suhannak. A súrlódás problémáját, mely a sebesség legnagyobb ellensége, úgy küszöbölik ki, hogy a csövekben alacsony légnyomást idéznek elő, míg a kis fülkék egy levegőpárnán utaznának, habár mágneses technológia is szóba jöhet – írja a fromquarkstoquasars.com.

 

A 2016-ban a jövő városában induló, potom 100 millió dollárból megvalósuló, nyolc kilométeres „hurok” semmiféleképpen sem tesztpálya, húzta alá mindenki, akinek bármi köze is van a rendszerhez. Fogadjuk ezt el, és idézzük ide a HTT-vezér a Forbesnak adott interjúját, melyben kifejti, hogy senki nem használná a csöveiket, ha két órát kéne csak azért autókázni, hogy felszálljon. Így olyan kisebb hurkokat képzelnek el, melyek később a nagy sebességű, városok közti vonalakba kapcsolódnának. Egy ilyen kisebb pálya épülne a két metropolis között elhelyezkedő Quay Valley-ben, ami később természetesen rácsatlakozhatna a fő ütőérre.

A wired.com cikke arra hívja fel a figyelmet, hogy a házasság mindkét félnek előnyös, a Hyperloopnak nem kell a területi kisajátításokat övező jogi hercehurcákkal szenvednie – hiszen minden magánkézben van. A Quay Valley pedig nyilvánvalóan promóciós célokra épít, hiszen évi 10 millió turistát szeretne fogadni az új város, mely pont Los Angeles és San Francisco között fekszik félúton. Ehhez a törekvéshez hozzájárulhat, hogy az 5-ös államközi sztrádán autókázók részesei lehetnek a jövőnek, legalább egy kis időre.

 

Amennyiben megvalósul a pálya, talán a legnagyobb hátrányát küzdi le a Hyperloop: az újszerűséget, hiszen ki öntene dollármilliárdokat egy olyan rendszerbe, amely csak papíron létezik. Ezek után már csak olyan bagatell dolgokat kell lerendezni, mint a tervezés (például: egymáson vagy egymás mellett legyenek a csövek), de ezen a kaliforniai egyetem (UCLA) diákjai és olyan csoportok mérnökei dolgoznak, mint a NASA és a Boeing. No meg még ott a finanszírozás és a biztonság,

Tavaly ünnepelte ötvenedik szülinapját a glóbusz első szupervonatja, a japán kacsa. A Sinkanszen, ahogyan a hálózatot nevezik, 1964. október első napján – egy kis képzavarral élve – indult világhódító útjára Tokió és Oszaka között. A világ szerencsésebb fele hamar belátta: 300 km/h-val suhanni városok között jó dolog, így az öreg kontinensen megszületett a TGV, mely 1980-ban kezdte el róni a köröket. Ki lehet jelenteni, hogy a franciáknak össze is jött a (vas)úttörés, hiszen a mai napig álló, 574,8 km/h sebességű világrekordot állítottak fel 2007-ben, de, ugye, ez „mesterséges” körülmények között történt. Hiszen alapjáraton, ahogy az grafikánkból is kitűnik, ezek a járművek 320-as utazósebességgel működnek (leszámítva az olasz csődört). Hazánkban jelenleg nincsenek ilyen problémák, 160 km/h a legnagyobb sebesség, amit pálya bír, ugyanakkor a Belgrád–Budapest-vonal egyes hírek szerint 200 km/h órát is bír majd.

 

A történetből nem szabad kihagyni a mágneses járműveket, melyek mivel a súrlódást – legalábbis egy szinten – leküzdötték, jóval gyorsabb sebességre is képesek lehetnek, mint a hagyományos vasutak, alábbi cikkben az angolul kevésbé tudók is szemezgethetnek a képek és számok között. Kína állította csatarendbe az első ilyen vonalat, de ide kívánkozik, hogy a japánok, akik az MLX01-essel készülnek a 2020-as olimpiára, 581-es sebességet is elért már tesztpályán, ami abszolút csúcs – a földön futó járművek rekordjai között az alábbi linken szemezgethet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.