Egyedül a denevérek használják agyuk mindkét felét a halláshoz

A bal félteke a gyors, a jobb a lassú hangok esetében működik jobban.

2015. 04. 28. 20:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A majmoknál és egyetlen más állatnál sem fedezték még fel a két félteke specializációját a hangok feldolgozásánál, vagyis azt, hogy a bal félteke a gyors, a jobb a lassú hangok esetében működik jobban.

Az eredmények cáfolják azt a nézetet, amely szerint csak az ember használja a hangok egyes jellemzőinek megkülönböztetésére az eltérő agyféltekéket – írta közleményében Stuart Washington, a Frontiers in Neuroscience című szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője, a Georgetown Egyetem kutatója.

Kifejtette, hogy a jobb félteke „lassúbb” beállítása teszi lehetővé azt, hogy az ember azonosítsa a beszélőt, hangszínéből felmérje a hangulatát, ez segít koordinálni az emberi csoportok tevékenységét, amely végül a kultúra kialakulásához vezet.

A denevérek a „gyors” bal féltekét arra használják, hogy egymás kommunikációját megkülönböztessék, mivel ezek a hangok gyorsan váltanak frekvenciát. „E nélkül nem tudnának a többi denevérrel kommunikálni, márpedig ezek az állatok az embernél is szociálisabb lények” – fejtette ki Washington.

A lassú jobb féltekére is szükségük van, hogy az ultrahangos navigációval zsákmányaik, a gyors mozgású rovarok sebességét megállapítsák.

Ez az aszimmetria inkább a hímekre jellemző, mint a nőstényekre, ez is közös az emberrel. „A nők a beszédértéshez mindkét agyféltekéjüket használják, a férfiak nagyrészt a balt” – hangsúlyozta Washington.

A denevérek agyának tanulmányozása segíthet jobban megérteni az ember egyes beszédzavarait, többek közt az agyi sérülés miatt fellépő afáziát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.