Óriási a támogatottsága a Facebook elleni pernek

A csoportos kereset elindítója 500 eurót ígér azoknak, akik csatlakoznak az ügyhöz.

Marosi Adrienn
2015. 04. 12. 12:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maximilian Schrems még jóval azelőtt indította el az ügyet, hogy Edward Snowden közölte: az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség rutinszerűen megfigyeli az e-mail fiókokat, a közösségi oldalakat és a telefonhívásokat. Eredetileg arra volt kíváncsi, hogy mi történik személyes feljegyzéseivel, ám végül 122 oldalnyi adatot gyűjtött a vállalatról, melynek európai központja Dublinban van. A joghallgatót végül Snowden nyilatkozatainak közzététele ösztönözte arra, hogy az Ír Köztársaságban lépéseket tegyen, mondván: a biztonsági felügyelettel szemben a magánélet védelmét kellett volna előtérbe helyezni. A szabályozó azonban megtagadta a beavatkozást – derül ki a The Guardian cikkéből.

A kereset egyebek mellett azt rója fel a Facebooknak: elősegítette az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség Prism nevű megfigyelőprogramjának működését azáltal, hogy átadta egyes felhasználói adatait az ügynökségnek. A beadvány több más olyan kifogást is emel, amely a felhasználók személyes adatainak kezelésére vonatkozik. Ezek közé tartozik, hogy az oldal követi, milyen tartalmakat like-olnak más internetes oldalakon a tagok, illetve hogy  folyamatosan elemzi a felhasználói szokásokat.

Schrems az ügyben csoportos keresetet kezdeményezett, melyben fejenként ötszáz eurós kártérítést követel a csoport minden tagjának – a magánszférájuk megsértéséért. A joghallgató az MNO-nak elmondta: eddig 25 ezren csatlakoztak a kezdeményezéshez, és további 50 ezren regisztráltak elő. Magyarországról is csatlakoztak, bár nem túl sokan – tette hozzá. Csak olyan emberek jelentkezését várják, akik aktív Facebook-fiókkal rendelkeznek. „Az érdeklődők a hivatalos oldalon tudják jelezni csatlakozási szándékukat, mi pedig később hozzáadjuk őket az akcióhoz” – magyarázta lapunknak a joghallgató.

A regisztráltak száma pedig folyamatosan nő. A joghallgató elmondta: múlt péntek óta átlagosan minden 6. másodpercben csatlakozott valaki. „Nagy támogatást reméltünk, ám az, hogy ilyen rövid idő alatt ennyi ember jelentkezett, meghaladta a legoptimistább várakozásainkat is” – hangsúlyozta Schrems a The Guardiannek. A felhasználók túlnyomó része európai: Ausztriából, Hollandiából, Finnországból és Horvátországból érkezett a legtöbb támogató.

Maximilian Schrems elvesztette az ügyet az Ír Legfelsőbb Bíróságon, ahol a bíró, Desmond Hogan többek közt azt mondta: csak naiv és hiszékeny emberek lepődnek meg Snowden állításain. Ugyanakkor hozzátette: felkéri az Európai Bíróságot, hogy indítson vizsgálatot az üggyel kapcsolatban. Az ír alkotmány alapján a felhasználók magánéletét kell tiszteletben tartani – fejtette ki álláspontját, hozzátéve: „Szükség lenne annak a bizonyítására, hogy az egyének vagy csoportok elleni lehallgatással kapcsolatban objektíven igazolhatók a nemzetbiztonsági és bűnüldözési érdekek, továbbá hogy az ilyen adatkezelés megfelelő és ellenőrizhető garancia a célok érvényesítésére” – tette hozzá.

Maximilian Schrems az MNO-nak hangsúlyozta: úgy véli, még jócskán elhúzódhat az ügy a további tárgyalások és az esetleges fellebbezések miatt. Ugyanakkor azt gondolja, hogy nyerni fognak. „Az ügyünk az európai törvények legnyilvánvalóbb megszegésével foglalkozik” – emelte ki.

Sorozatos szabályszegések a Facebooknál

A Facebook közösségi oldal adatokat gyűjt mindenkiről, aki valaha meglátogatta az oldalt, még akkor is, ha az internetező nem rendelkezik felhasználói fiókkal vagy kifejezetten letiltotta a nyomkövetést – derül ki a belga adatvédelmi hivatal tanulmányából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.