Az oldal tehát megfigyeli az internetezők számítógépét a tájékoztatásuk vagy beleegyezésük nélkül, függetlenül attól, hogy be vannak-e jelentkezve a fiókjukba vagy regisztráltak-e egyáltalán az oldalon. Nyilvános Facebook-oldalakon keresztül – ezek megtekintéséhez nem kell feltétlenül tagnak lenni – is hozzájutnak a felhasználók böngészési adataihoz.
Az adatvédelmi bizottság megbízásából a Brüsszeli Szabadegyetem és a Leuveni Katolikus Egyetem kutatói készítették el a jelentést. Ebből kiderül: a Facebook annak ellenére is sérti az európai szabályozást, hogy épp idén januárban korszerűsítette adatvédelmi politikáját. „A közösségi oldal adatvédelmi nyilatkozatában számos tisztességtelen rendelkezés szerepel. Ezek a szabálysértések már 2013-ban is léteztek és 2015-ben is jelen vannak” – írják tanulmányukban a belga kutatók.
Kiemelték: a mobilalkalmazásokon keresztül nem lehet kikapcsolni a tartózkodási adatok megjelenítését, valamint a helyhez kötött reklámok felbukkanásának meggátolását sem teszik lehetővé. Kiemelték: az adatvédelmi szabályzat számos pontja nehezen értelmezhető, például nem világos, mit értenek azon, hogy a tagok tartalmait kereskedelmi célokra is felhasználhatják.
Dr. Kulcsár Zoltán adatvédelmi szakértő, a Privacy Policy Online Services vezetője az MNO-nak elmondta: a Facebook próbál megfelelni az elvárásoknak, ám továbbra is vannak hiányosságok. Ez a probléma sok más oldal felkeresése esetén is fennáll – fűzte hozzá.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információs Hatóság az MNO-val közölte: a Facebook tevékenysége nem minősül Magyarországon végzett adatkezelésnek, így a hatóság kifejezetten a közösségi oldal adatkezelését nem vizsgálja. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Facebookra ne vonatkoznának az uniós jogszabályok, mivel írországi székhellyel is rendelkezik, ahol az uniós adatvédelmi irányelvek vannak hatályban. Emellett a hatóság figyelemmel kíséri, hogy az egyes tagállamoknak milyen tapasztalataik vannak az oldallal kapcsolatban, valamint folyamatos kapcsolatban áll a Facebookkal is.