Néhány éve sajátos módszerrel próbálják visszafogni az újabb lendületet kapó orvvadászatot Dél-Afrikában. Az orrszarvúak ékéért különböző helyekről érkezik kereslet: a hagyományos kínai orvoslás mellett ma már trendi másnaposság elleni szerként is alkalmazzák, de a rák elleni csodagyógymódként is tekintenek rá. A rinocéroszok hőn áhított szerve nem áll másból, mint a körmünket is felépítő kreatinból.
Íme az eljárás:
A befecskendezett anyag – amellett, hogy elszínezi a szarvat – egy olyan enyhe mérget tartalmaz, mely azokat a tüneteket idézi elő, ami ellen egyébként használják az őrölt orrszarvat: hányinger, hányás és hasmenés. A kezelésre használt anyagot könnyen ki lehet mutatni reptéri ellenőrzésekkor is.
Susie Ellis, az egyik orrszarvúkat védő nemzetközi szervezet igazgatója korábban a Takepart.com hírportálon megjelent cikkben jelezte, hogy Vietnam lépett elő az orrszarvúpor elsődleges felvevőpiacává. Drága tárgyakat készítenek belőle, az országban most az „ajándékozz orrszarvat Rolex helyett, hiszen az arany értékével vetekszik” mentalitás uralkodik.
A rózsaszínre festés és mérgezés sokszor hasztalan, hiszen a trófeát nem fogyasztják el, és a színezést is könnyen el lehet távolítani. Hűen tükrözi a helyzet súlyosságát, hogy a szakember ennek ellenére úgy véli, ha már egyetlen ember is meggondolja a vásárlást az extrém kezelés miatt, akkor az megérte.
Tom Milliken, aki az Orrszarvú Program keretén belül az illegális kereskedelem ellen küzd, azonban már kevésbé derűlátó. Egy olyan esetre is felhívta a figyelmet, melynek során az állat belehalt a kezelésbe. Emellett hangsúlyozta, hogy a kísérleti eljárást végző magán-vadásztársasággal szemben a legtöbb helyen nincsenek meg az anyagi források arra Afrikában, hogy négyévente minden orrszarvún elvégezzék a beavatkozást.
Lorinda Hern, az orrszarvúmentő projekt egyik életre hívója nemrégiben a Huffington Postnak jelezte: míg 2004-ben még csak 17 orrszarvút öltek meg tülkéért Dél-Afrikában, 2014-ben már 1200 példánynak oltották ki az életét az orvvadászok. Az állatvédő a lapnak azt is elmondta, hogy mióta 2013 őszén befecskendezték az egyedeket Mozambikban, egyetlen állatot sem vadásztak le a tülke miatt. Emellett természetesen fontos szerepet játszanak az állatok megvédésében a helyi lakosok is, akik riadóláncban üzennek egymásnak, ha orvvadászokra bukkannak.