Elismert szakemberek a közelmúltban azzal sokkolták a közönséget, hogy közölték: öntudattal rendelkező gépek jöhetnek létre, amelyek ártani akarnak majd az emberiségnek.
Bill Gates például egy, a Redditnek adott interjújában közölte: nem érti, hogy bizonyos emberek miért nem aggódnak emiatt.
„Úgy gondolom, nagyon elővigyázatosnak kell lennünk a mesterséges intelligenciával kapcsolatban” – hangsúlyozta Elon Musk, az elektromos autókat gyártó Tesla alapítója és a SpaceX űrrepülési vállalat igazgatója az MIT-nek. „Ha meg kéne határoznom, hogy mi a legnagyobb egzisztenciális fenyegetés, akkor valószínűleg ezt választanám” – tette hozzá. Mint mondta, a mesterséges intelligencia létrehozásával „megidéznénk a démont”, amit aztán nem tudnánk az irányításunk alatt tartani.
Stephen Hawking, korunk egyik legelismertebb fizikusa és tudományos gondolkodója is aggodalmának adott hangot: tavaly év végén a BBC-nek azt mondta, hogy a teljesen önálló mesterséges intelligencia kifejlesztése az emberiség végét jelentheti. A brit elméleti fizikus egy londoni konferencián kiemelte: a robotok száz éven belül átvehetik a hatalmat, és akkor „biztosítanunk kell, hogy a számítógépek érdekei egyezzenek a mieinkkel”.
Dr. Kiss Bálint, a Budapesti Műszaki Egyetem Irányítástechnikai és Informatika Tanszékének vezetője azonban úgy véli, ettől még igen távol állunk. „Technológiai szempontból rengeteg olyan probléma van, amit még meg kell oldani” – magyarázta lapunknak, hozzátéve: első körben fontos feladat lenne, hogy pontosítsuk, mit is értünk az alatt, hogy egy gép olyan intelligensen viselkedik, mint egy ember, érdekei vannak, vagy hatalmat gyakorol. „Olyan műszaki jellegű specifikációkra, melyekkel a mérnökök és az informatikusok foglalkoznak, ezek még nem lettek lefordítva.”
Mint Kiss mondta, az öntudattal rendelkező robotok víziója mindig is foglalkoztatta az emberiséget, mindig vágytunk arra, hogy a saját képünkre teremtsünk meg valamit. „Miután a robotok a médiában többnyire emberi alakkal jelennek meg, a termelésben és a szolgáltatásokban korábban emberek által végzett feladatokat vesznek át, és a miénkhez hasonló a viselkedésük is, visszatérő módon megjelenik az a koncepció, hogy ha a saját képünkre teremthetünk valamit, akkor ez a robotikában lehetséges. Ezzel szemben ez a tudományág egy elég jól körülhatárolható, a többi műszaki területhez hasonló, azok eredményit integráló, így azoknál nem előrébb tartó mérnöki terület. Ennek jelenleg még nincs műszaki relevanciája” – tette hozzá.