„A Magyar Rákellenes Liga ajánlásával!” szlogennel hirdették jogsértő módon azt az ivóvizet, ami miatt a versenyhivatal 1,3 millió forintos bírságot rótt ki. A terméket gyártó Bio-Herb a csökkentett deutériumtartalmú vizet megalapozatlan gyógyító hatásokkal is népszerűsítette, holott a 105-Deuterium Water Balance néven forgalmazott ivóvíz nem minősül sem gyógyszernek, sem pedig gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítménynek. Erről az illetékes szakhatóságok is kiadtak állásfoglalást. A bírságra okot adó termék egyéb, különleges táplálkozási célú élelmiszernek sem minősül, hatását semmilyen elfogadható vizsgálat nem igazolta. Egyszerű, általános közfogyasztásra készült élelmiszernek minősül.
A Magyar Rákellenes Liga még 2012-ben kötött támogatási megállapodást a Bio-Herbbel, amely mintegy két évig volt érvényben. Ez teremtett lehetőséget arra, hogy a cég feltüntesse a Magyar Rákellenes Liga logóját és a „Magyar Rákellenes Liga ajánlásával” feliratot egyes termékeinek palackjain.
A versenyhivatal úgy ítélte meg, hogy a daganatos betegségek ellen küzdő szervezet ajánlása miatt a betegek azt gondolhatták, hogy az kedvező hatású a rákos megbetegedések ellen, alkalmas lehet azok megelőzésére és gyógyítására.
A hatóság ugyan a Bio-Herb és a Magyar Rákellenes Liga felelősségét egyaránt megállapította, de az egyesülettel szemben nem látta indokoltnak bírság kiszabását. A büntetés nagyságrendjének meghatározásakor a GVH a kommunikációs költségekre alapozott, a jogszabályok ugyanis csak ezt teszik lehetővé. Még úgy sem lehetett magasabb az összeg, hogy súlyosító körülményként értékelték többek közt azt is, hogy a megtévesztő hirdetéseket a cég igen sokáig alkalmazta, ráadásul kifejezetten sérülékeny fogyasztókat célzott meg velük. Emiatt büntethettek ennyire kis összegre egy olyan céget, amelynek árbevétele nagyságrendileg évi félmilliárd forint körül alakul: mint az Opten adataiból kiderül, tavaly 470 milliós bevételre tettek szert, de például 2010-ben 610 milliósra. Nyereségük tavaly 60 milliót tett ki.
Nem ez a versenyhivatal idei első bírsága amiatt, mert valaki csodaszerként hirdet csökkentett deutériumtartalmú vizet: januárban már a Preventa vizek miatt is kiszabtak egy 30 milliós büntetést. Gyártóját a hatóság már harmadszorra kapta jogsértésen, de ez nem tántorította el az évi 400-700 milliós árbevételt elérő céget ettől a gyakorlattól. Sőt a hibát a bírság kiszabásakor nem igazán ismerték el, ugyanazzal védekeztek, amivel már hat évvel ezelőtt is: hogy a termék daganatellenes hatásával kapcsolatban tizenhat éve végeznek intenzív kutatásokat. Hivatkoztak egy régóta forgalomban lévő daganatellenes állatgyógyszerre, valamint arra is, hogy a készítmény humán gyógyszerként való törzskönyveztetése érdekében már elkészültek a tervek a klinikai vizsgálathoz. A cég valóban több ízben kezdeményezte vízének törzskönyvezését és gyógyszerként való forgalomba hozatalának engedélyezését, de ezt megfelelő bizonyítékok híján mindig elutasították.
A versenyhivataltól szintén idén kapott 1,5 millió forintos bírságot a Qlarivia vizet készítő Labornite Kft. A csökkentett deutériumtartalmú terméket másfél évig megtévesztő módon hirdető cég tavalyi 64 milliós árbevételével eltörpül az előbbiek mellett, de a jelenség így is rámutat arra, mennyire nincs következménye annak, ha a cégek a legsérülékenyebb fogyasztók körében próbálják meg gyanús hirdetésekkel népszerűsíteni portékájukat.