Botrány: megfosztották doktorijától a tudóst

Obokata Haruko „tisztességtelennek” nevezte a döntést.

MTI
2015. 11. 02. 21:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyetem elnöke, Kamata Kaoru egy tokiói sajtótájékoztatón mondta el hétfőn, hogy a Riken kutatóintézet egykori munkatársa időben leadta korrigált doktori értekezését, ám annak tartalma nem éri el a kiértékeléshez szükséges szintet.

Közleményében Obokata „tisztességtelennek” nevezte 2011-ben kapott doktori címének visszavonását, mondván, hogy a bíráló bizottság a jelek szerint mindenképpen elutasította volna tézisét.

A Riken kutatócsoportja a most 32 éves Obokatával az élen tavaly januárban a Nature című tudományos folyóiratban számolt be arról, hogy olcsó és gyors eljárást fejlesztett ki az embrióéhoz hasonló pluripotens őssejt előállítására egerek véréből. Állításuk szerint az úgynevezett STAP-sejtek felfedezése a személyre szabott gyógyítás új korszakát jelentheti, olcsóbbá, gyorsabbá és biztonságosabbá teheti az őssejtek előállítását.

Nem sokkal később azonban kétségek merültek fel a tanulmány hitelességét illetően, és a Riken vizsgálatot indított, amely megállapította, hogy a kutatás vezető szerzője, Obokata a jobb eredmény felmutatása érdekében meghamisította a kutatási adatok egy részét. A vizsgálat nyomán a Nature a kutatókkal egyetértésben, „kritikus hibákra” hivatkozva július elején visszavonta a tanulmányt.

A hamisításért felelőssé tett Obokata végül nem tudta megismételni „korszakalkotó” őssejtkísérletét, ezért elhagyta a Riken kutatóintézetet.

Ugyancsak tavaly júliusban a Vaszeda Egyetem felülvizsgálta a kutató korábbi doktori értekezését, amelyben szerzőijog-sértéseket és egyéb hibákat is felfedezett. Az intézmény ugyanakkor azt is elismerte, hogy súlyos hibákat követett el a felülvizsgálati procedúrában, ezért tavaly októberben egy évet adott a kutatónak, hogy korrigálja munkáját, mielőtt visszavonnák doktori címét.

Idén szeptemberben amerikai, kínai, holland és izraeli laboratóriumok is megerősítették, hogy nem lehet STAP-sejteket előállítani az Obokata és munkatársai által leírt módszerrel.

A botrány nyomán Obokata felettese, az ominózus tanulmány társszerzője, több hónapos stressz és kimerültség után tavaly augusztusban felakasztotta magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.