Veszély és lehetőség a digitális kor

Több millió munkahelyet gépek és intelligens programok vesznek át a következő tíz évben.

Buzna Viktor
2016. 02. 18. 11:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincöt év múlva egyetlen számítógép egymilliárd emberi agy kapacitásával rendelkezik majd – állítja Gerd Leonhard svájci jövőkutató. Az amerikai The Wired magazinban 2015 egyik legbefolyásosabb technológiai alakjának választott Leonhard a múlt héten a Magyar Tudományos Akadémia meghívására tartott előadást Budapesten. Szerinte válaszút előtt áll az emberiség: a technika fejlődése vagy felemészt minket, vagy etikus fejlesztési elveket követve, segítségével új evolúciós szintre léphetünk. A jövőkutató úgy véli, a helyes úton maradni nehezebb lesz, mint gondolnánk. Miközben ugyanis az emberi fejlődés egyenletes ütemű, az infokommunikációs technológia fejlődése sokkal gyorsabb, exponenciálisan nő. Vagyis Leonhard számításai szerint a gépek intelligenciája hét év múlva maga mögé utasíthatja az emberi agy képességeit.

A nagy infokommunikációs cégek fejlesztésének fő iránya kivétel nélkül a mesterséges intelligencia – mondta a jövőkutató. Leonhard a Google-t hozta fel példának: miután az amerikai cég keresőprogramjával monopolhelyzetbe került a világhálón, mára az egyik legbonyolultabb számítások elvégzésére képes mesterséges intelligenciát fejlesztette ki. Két hete, az AlphaGo nevű programjuk kínai sakkban (go) verte el Fan Huit, a sportág európai bajnokát. Erre pedig korábban mesterséges intelligencia még nem volt képes.

– Fontos megjegyezni, hogy a Google nem egy kínai sakkprogramot készített, hanem egy olyan algoritmust, amely képes a tanulásra – mondta Leonhard, s hangsúlyozta, az önfejlesztésre képes programok kutatása elsősorban piaci szempontból vált fontos tényezővé.

– Az IBM szuperszámítógépe, a Watson olyan emberközpontú döntéseket hoz adatfolyamok elemzésével, mint egy szervezet dolgozóinak szisztematikus leépítése – mondta előadásában a kutató. Leonhard tehát az infokommunikáció fejlődésének egyik legtöbbet tárgyalt etikai problémáját veti fel.

A Világgazdasági Fórum januárban megjelent tanulmánya szerint a technika fejlődésével hétmillió állás került veszélybe. A negyedik ipari forradalomként emlegetett jelenség az egészségügyi dolgozókat sújtja majd elsősorban – állítja a „Foglalkozások jövője” című dokumentum. Szintén tömeges leépítések várhatók az irodai és az adminisztratív munkakörökben, miközben a menedzsment, a mérnöki és matematikai tudással rendelkezők új lehetőségekre számíthatnak.

Korábban a Citibank és az Oxfordi Egyetem készített elemzést, amiből kiderül, az Európai Unióban 2025-ig kilencmillió állást teremthet a digitális forradalom, miközben várhatóan sokkal több válik helyettesíthetővé. Az automatizáció tehát új távlatokat nyit majd, azonban csak pár ember számára – áll az elemzésben. Ezek pedig a tőkések és a magasan képzettek lesznek, miközben a középosztály és a szegényebb rétegek képviselőinek súlyos áldozatokat kell majd hozniuk. Az általuk végzett munkákat gépekkel helyettesítik majd, ezért át kell képezniük magukat, egyes esetekben otthonuktól távol kell munkát vállalniuk.

A kutatás – egy 2014-ben készült elemzésre hivatkozva – említést tesz a magyar munkahelyekről is. A brüsszeli központú Bruegel kutatóintézet szerint a magyar munkahelyek 55 százaléka válik a gépek által helyettesíthetővé. Az Európai Unióban vizsgált huszonnyolc ország közül Magyarország így a hetedik helyen áll. A Citibank és az Oxfordi Egyetem közös kutatása a Világbank elemzésére is hivatkozik. Ebből kiderül, az Egyesült Államokban a munkahelyek 47 százalékát veszélyezteti a digitalizáció, miközben ez a szám Kínában 77 százalék, Etiópiában pedig 85 százalék.

A változás tehát átrendezi majd a globális munkaerőpiacot. A brit hetilap, a The Economist szerint a változás a fejlődő országokat érinti majd különösen kedvezőtlenül (lásd infografikánkat). Legutóbbi számában a multinacionális vállalatoknak a Fülöp-szigetekre telepített telefonközpontjain keresztül mutatja be az új piaci folyamatokat. A dél-ázsiai országban 1,2 millió ember dolgozik valamilyen multinál, ezek a – jórészt – fiatalok a nemzeti össztermék 8 százalékát adják. Többségük egyszerű munkafolyamatokat végez, valamint rengeteg a telefonos ügyfélszolgálati munkatárs: a foglalkoztatottak 26 százaléka dolgozik ilyen munkakörben, ezzel a Fülöp-szigetek a világranglista élére került.

Brit infokommunikációs cégekre hivatkozva a The Economist azt írja: bár a telefonos ügyfélszolgálati munkatársak munkáját a közeljövőben nem lehet digitalizálni, az egyszerűbb szellemi feladatok napjainkra már kiválthatóvá váltak. Egyre több cég vásárol ilyen intelligens szoftvereket, ezáltal megfordulni látszik a nagyvállalatok évtizedek óta folytatott, keletre vándorló stratégiája. Az Everest Global piackutató cég felmérése arról ír: a korábban tömegével kitelepített telefonos ügyfélszolgálati munkakörök az üzleti angolt szebben beszélő európai és észak-amerikai országokba vándorolnak vissza. A fejlődő országokban dolgozó fehérgalléros alkalmazottak így a robotok és nyugati embertársaik miatt veszíthetik el a munkájukat.

– A digitális átalakulás az oktatás területén is új perspektívát követel – válaszolta kérdésünkre Pléh Csaba agykutató, Széchenyi-díjas magyar pszichológus. A neves tudós az MTA említett eseményén mondott beszédét követően válaszolt megkeresésünkre. Pléh Csaba nem osztja a kétkedők véleményét, szerinte a digitális fejlődés számtalan lehetőséget rejt az egyén számára. – Az autó feltalálásával sem változott meg az emberiség, az autóvezetéssel azonban számtalan új képességre tettünk szert – hozza fel példának a változás pozitív hatásait a kutató.

Kérdésünkre elmondta, az infokommunikáció fejlődésével a magyar közoktatásnak is fel kellene vennie a versenyt. – Nem dughatjuk homokba a fejünket azzal, hogy ragaszkodunk a klasszikus irodalomórákhoz – mondta a tudós. Szerinte a digitális írástudás elsajátítására kell törekedniük a tanároknak, rögtön a kézírás és olvasás megtanítását követően. A fiatal generációk érvelési képessége már az új technikai környezetben fejlődne, így azt eredményesebben használhatnák fel.

– Jelenleg a zárt rendszer érvényesül, a fiatalok fentről előkészített csomagokban kapják az információt – vélekedett Pléh Csaba, aki szerint a digitális átalakulással az úgynevezett „bolti rendszer” valósult meg. Ebben az információ határtalan, a fogyasztónak pedig azt kell megtanulnia, hogy az általa kiválasztott tudás mennyire hiteles, és mit ér a számára. – A digitális kor ezért új, kritikus gondolkodást is igényel, a fiatalokat erre kell megtanítani – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.