Harmincöt év múlva egyetlen számítógép egymilliárd emberi agy kapacitásával rendelkezik majd – állítja Gerd Leonhard svájci jövőkutató. Az amerikai The Wired magazinban 2015 egyik legbefolyásosabb technológiai alakjának választott Leonhard a múlt héten a Magyar Tudományos Akadémia meghívására tartott előadást Budapesten. Szerinte válaszút előtt áll az emberiség: a technika fejlődése vagy felemészt minket, vagy etikus fejlesztési elveket követve, segítségével új evolúciós szintre léphetünk. A jövőkutató úgy véli, a helyes úton maradni nehezebb lesz, mint gondolnánk. Miközben ugyanis az emberi fejlődés egyenletes ütemű, az infokommunikációs technológia fejlődése sokkal gyorsabb, exponenciálisan nő. Vagyis Leonhard számításai szerint a gépek intelligenciája hét év múlva maga mögé utasíthatja az emberi agy képességeit.
A nagy infokommunikációs cégek fejlesztésének fő iránya kivétel nélkül a mesterséges intelligencia – mondta a jövőkutató. Leonhard a Google-t hozta fel példának: miután az amerikai cég keresőprogramjával monopolhelyzetbe került a világhálón, mára az egyik legbonyolultabb számítások elvégzésére képes mesterséges intelligenciát fejlesztette ki. Két hete, az AlphaGo nevű programjuk kínai sakkban (go) verte el Fan Huit, a sportág európai bajnokát. Erre pedig korábban mesterséges intelligencia még nem volt képes.
– Fontos megjegyezni, hogy a Google nem egy kínai sakkprogramot készített, hanem egy olyan algoritmust, amely képes a tanulásra – mondta Leonhard, s hangsúlyozta, az önfejlesztésre képes programok kutatása elsősorban piaci szempontból vált fontos tényezővé.
– Az IBM szuperszámítógépe, a Watson olyan emberközpontú döntéseket hoz adatfolyamok elemzésével, mint egy szervezet dolgozóinak szisztematikus leépítése – mondta előadásában a kutató. Leonhard tehát az infokommunikáció fejlődésének egyik legtöbbet tárgyalt etikai problémáját veti fel.
A Világgazdasági Fórum januárban megjelent tanulmánya szerint a technika fejlődésével hétmillió állás került veszélybe. A negyedik ipari forradalomként emlegetett jelenség az egészségügyi dolgozókat sújtja majd elsősorban – állítja a „Foglalkozások jövője” című dokumentum. Szintén tömeges leépítések várhatók az irodai és az adminisztratív munkakörökben, miközben a menedzsment, a mérnöki és matematikai tudással rendelkezők új lehetőségekre számíthatnak.