Ezer lóerős szörnyeteg és sci-fibe illő kütyük Genfben

Rajtol a patinás autószalon, ennek apropóján méláztunk el azon, honnan hová jutott az iparág.

Heckenast László
2016. 03. 03. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Booking.com szerint Genf szállodáinak 98 százaléka foglalt, de még a közeli svájci és francia falvakban is nehéz volt szállást találni. Ezen a két napon az összesereglő újságírók mellett itt van a kiállító autógyárak legfelső vezetése is meg persze rengeteg szakember és az óriási rendezvényt segítő munkatárs.

Nagy hagyományokra visszatekintő kiállítás ez, hiszen az elsőt 1905-ben tartották, majd 1947-től minden évben visszatért. Az autógyártók azért is kedvelik, mert – szemben az őszi, felváltva Frankfurtban és Párizsban rendezett kiállítással – itt senki nem játszik hazai pályán.

Elképesztő, hogy ez alatt a több mint száz év alatt mit fejlődött az autóipar. De a fejlődés ellenére be kell ismerni, hogy a hajtás alapötlete semmit nem változott: egy vagy több egyenes irányban mozgó dugattyú a hengeren belüli robbanás hatására elmozdul, és ezzel megforgatja a főtengelyt. És mivel a motor csak bizonyos fordulatszám-tartományon belül teljesít jól, a főtengely és a kerekek közé egy sebességváltót is illeszteni kell. Így volt ez az 1905-ben itt bemutatott, 20 lóerő körüli Clément-modellen ugyanúgy, mint az idei szalonon debütáló, nyolcliteres, 16 hengeres és 1475 lóerős motorral szerelt Bugatti Chironon is.

Alapvető változást a Felix Wankel által az 50-es évek végére kifejlesztett forgótárcsás motor hozhatott volna, és bár voltak sorozatban gyártott Wankel-motoros autók, ez a megoldás nem vált be igazán.

Most Elon Musk, az amerikai Tesla vezetője szeretne paradigmaváltást hozni az autóiparba világszerte egyre népszerűbb elektromos autóival és a köréjük kifejlesztett gyorstöltő hálózattal. A Tesla-standon kiállított alvázról jól látható, hogy miért jelent ez ekkora változást: míg egy modern motor – és nemcsak a Bugatti V16-osa, hanem a mindennapi autókban berregő négyhengeresek is – és a hozzá csatlakozó sebességváltó precíziós alkatrészek egész sorából összeálló mérnöki mestermű, az elektromos autó hajtásláncában az elektromotoron kívül szinte semmi más nincs. És ha összkerékhajtásra van szükség, mint például a Tesla új Model X sportterepjárója esetében, akkor elöl és hátul is elhelyeznek egy-egy motort, a kardántengelyt pedig el lehet felejteni.

Az elektromos hajtás előnyei természetesen nem számítanak újdonságnak, hiszen a vasútnál már sok évtizede tudják, miért érdemes villamosítani. Az autóknál azonban a felsővezeték nem opció, az energia tárolásának gondjai pedig mind a mai napig akadályozzák a technológia széles körű terjedését. És persze az is, hogy a mai elektromos autók még jóval többe kerülnek, mint a hasonló képességű benzinesek vagy dízelek. De ha növekedek az eladások, az árak is csökkenni fognak. Ám a Teslának épp az lehet a gondja, hogy hiába a kereslet, nem tudja növelni gyártókapacitását. A szárnyas ajtóival igencsak futurisztikus megjelenésű, hétüléses Model X-re is igen hosszú a várólista.

Nem véletlen, hogy két limuzin után a Tesla harmadik modellje sportterepjáró lett: minden gyártó igyekszik kihasználni a vásárlók lelkesedését az ilyen szabadidő-autók iránt – amire nehéz tárgyilagos magyarázatot találni, mivel ezek az autók életük során nemigen hagyják el az aszfaltot. Mégis, a kezdeti nagy luxusterepjárók, mint például a BMW X5, a Volkswagen Tuareg, a Volvo XC90 vagy az Audi Q7 után lassan minden méretben megjelennek a „dzsip” változatok.

Az Audi például nemrég vette meg a Q2 és Q4 márkajelzések használati jogát, így most már Q1-től Q7-ig az övé a teljes paletta, amiből a Q7, a Q5 és a Q3 után épp Genfben debütált a legújabb Q2 modell.

De az olyan luxusmárkák is meglovagolják a sportterepjáró-őrületet, mint a Maserati: az idei szalonon mutatták be a 430 lóerős változatban is készülő Levante modellt, míg a Bentley még tavaly piacra dobta a szépnek nehezen nevezhető Bentaygát.

A Seat szintén a mostani szalonon mutatta be első sportterepjáróját, az Atecát, míg a Skoda-stand leglátványosabb modellje, a Vision S tanulmányautó szintén sportterepjáró. A szabadidő-autók népszerűségét jelzi, hogy az idei év autója is majdnem ebből a kategóriából került ki: a második generációs Volvo XC90-et végül csak néhány ponttal előzte meg az új Opel Astra, amelynek első generációjával indult el annak idején Szentgotthárdon az autógyártás. Mit változott azóta ez a típus is!

A legtöbb változás mögött egyébként az elektronika szélsebes fejlődése áll. Ennek köszönhető az is, hogy a műszerfal hagyományos műszereit egyre több autóban váltja fel LCD-képernyő, amelyen akár a vezető is megválaszthatja a megjelenő műszereket és azok elrendezését. Nehezen jöttem rá, hogy mi a furcsa ezekben: az, hogy a képernyő teljesen sík, míg a hagyományos műszerfalaknak sokszor volt egy enyhe görbületük. De az ívelt televíziók után aligha kell sokat várnunk, hogy ezek a képernyők az autókban is megjelenjenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.