Szuper felfedezéseket tettek a magyar csillagászok

A Naprendszer harmadik legnagyobb törpebolygójáról derítettek ki újdonságokat.

MTI
2016. 03. 16. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007 OR10 a Naprendszer legnagyobb ismert, de még név nélküli égitestje. A Neptunuszon túli tartományban kering, és jelenleg még a Plutónál is háromszor messzebb van a Naptól. A mostani mérések előtt szinte semmit nem tudtak róla azonkívül, hogy nagyon vörös a felszíne. A Kepler űrtávcső K2-küldetése egyedülálló módon lehetővé tette, hogy tíz napon át megszakítás nélkül megfigyelhető legyen ez a lassan mozgó égitest – olvasható a Magyar Tudományos Akadémia honlapján.

A Kepler űrtávcső célja eredetileg más csillagok körül keringő bolygók keresése volt. A K2-misszióban továbbra is fontos szerepet kap ez a terület, de az űrtávcső immár számos egyéb naprendszerbeli égitestre is rálát, amit a magyar kutatók ki is használtak.

„A K2 által megfigyelt, nagyszámú főövi és Neptunuszon túli kis égitest lehetővé tette, hogy kifejlesszünk egy szoftvercsomagot, amellyel a lassú naprendszerbeli célpontok fényváltozásait vagyunk képesek hatékonyan mérni. Ezzel képessé váltunk arra, hogy a Kepler által észlelt leghalványabb objektumok fényességét is nagy pontossággal és példa nélküli időbeli lefedettséggel tudjuk követni” – mondta Pál András (MTA CSFK/ELTE), az eredményeket az Astronomical Journal folyóiratban bemutató cikk vezető szerzője és a szoftver kifejlesztője.

Módszerével egyértelműen azonosítani lehetett a 2007 OR10 forgásából adódó fényváltozásokat, a forgás meglepően lassúnak, 45 órásnak mutatkozott. A kutatók a látható fényben mért adatok mellett az európai Herschel űrtávcső infravörös hullámhosszokon készült méréseit is felhasználták az égitest vizsgálatához. A két űrtávcsővel a törpebolygó által visszavert, illetve az általa elnyelt, majd visszasugárzott napfény arányát is meg lehetett határozni.

„A látható és infravörös fényű mérések kombinálásával egyszerre tudtuk meghatározni a méretet és a fényvisszaverő képességet. Ezekből kiderült, hogy a 2007 OR10 jóval nagyobb, mint eddig gondoltuk, és valójában a harmadik legnagyobb ismert törpebolygó a Naprendszerben a Pluto és az Eris után” – mondta Kiss Csaba (MTA CSFK), aki a Herschel Neptunuszon túli égitesteket felmérő programjában is részt vett.

A kutatók számításai alapján az égitest átmérője 1535 kilométer, ami 250 kilométerrel több az eddigi értéknél. A nagyobb méret egyben jóval sötétebb felszínt is jelent. A 2007 OR10 a napfénynek kevesebb mint 10 százalékát veri vissza, szemben a többségre, így a Plutóra és az Erisre is jellemző 50–90 százalékkal.

A Kepler űrtávcső a meghibásodását követően éppen két évvel ezelőtt állt újra munkába, és kezdte meg új küldetését, amelyben 70-80 napig figyel meg egy-egy adott égterületet. Az eltelt két év alatt kiderült, hogy a kényszer szülte program új magasságokba emelte az űrtávcsövet.

„A K2 felbecsülhetetlen értékké vált az asztrofizika szinte minden területén, az exobolygóktól a csillagok fizikáján át az extragalaktikus és naprendszerbeli vizsgálatokig. A Keplert más csillagok körüli bolygók felfedezésére tervezték, nem közeli, mozgó objektumok követésére, de az általunk javasolt megfigyelési módszerek segítségével a Naprendszerben is látványos eredményeket tudtunk általa elérni” – mondta Szabó Róbert (MTA CSFK), aki a kis égitestek mellett elsősorban változócsillagokat kutat a Keplerrel.

A magyar kutatók cikke szabadon elérhető formában pedig ezen a címen – http://arxiv.org/abs/1603.03090 – olvasható.

A nagy testvérről, a Plutóról az alábbi linken olvashat többet. A Charonról pedig itt nézhet lélegzetelállító képeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.