„Egyedülálló a jég hiánya mindkét pólusnál. Ez egy nagyon furcsa helyzet. Szokatlanul meleg van északon, és a tengeri jég, amely bolygónk felmelegedésének egyik mutatója, a minimumon van jelenleg mindkét féltekén” – hangsúlyozta David Carlson, a Világ Klímakutató Program (WCRP) igazgatója genfi sajtótájékoztatóján.
A szakember szerint ezen a télen három olyan időszak is volt, amikor az Északi-sark térségében a tengeri jég csökkent akkor, amikor híznia kellett volna. Januárban az átlagkiterjedése 13,38 millió négyzetkilométer volt a műholdas adatok szerint, amelyeket 38 éve jegyeznek a térségről. Az előző legalacsonyabb januári jégkiterjedést 2016 januárjában jegyezték fel, akkor az ideinél 260 ezer négyzetkilométerrel volt nagyobb a tengeri jég kiterjedése, ami nagyobb, mint az Egyesült Királyság területe.
A Meteorológiai Világszervezet szerint az északi-sarki tengeri jég kiterjedése 8,6 százalékkal maradt el a januári átlagtól, a déli-sarki tengeri jégé – a térségben most van nyár – 22,8 százalékkal kisebb a januári átlagnál az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Intézet mérései alapján.
Mark Serreze, az Amerikai Országos Hó- és Jégadatközpont (NSIDC) igazgatója csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a déli-sarkvidéki tengeri jég térfogata valószínűleg tovább csökken, mígnem február végén eléri a legkisebb kiterjedését a decembertől márciusig tartó antarktiszi nyár időszakában.
A sarkvidékek tengeri jege az ember okozta globális felmelegedés miatt zsugorodik, ám az Antarktisz térségében változékonyabbak a környezeti feltételek.
Több olyan év volt nemrégiben, amikor a déli-sarki tengeri jég átlagos kiterjedése növekedett, 2014 szeptemberében rekordot jelentő 20,16 millió négyzetkilométerre gyarapodott.
A műholdas megfigyelések kezdete óta a nyári időszakban mért eddigi minimumát érte el idén a déli-sarki tengeri jég kiterjedése, de egy év adatai alapján még nem lehet tendenciáról beszélni – mondta Mika János klímakutató az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában.
Mika János elmondta, hogy az elmúlt évek adatai azt mutatták, hogy a Déli-sarkvidék területén a kontinenst körülvevő tengerjég növekszik, így a csökkenés egyelőre nem tendencia.
„A statisztika azt mutatja, hogy a Déli-sarkvidék jege hízóban van, az Északi-sarké pedig nagyon erőteljes fogyásban” – fejtette ki.