Vérző felhők – itt az új tömeges adatszivárgás a neten

A Cloudbleed tömegesen rakhatott ki weblapokra ezt-azt: jelszavakat, randiadatokat, egészségügyi infókat.

Tóth Szabolcs Töhötöm
2017. 02. 25. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi évek legnagyobb internetes biztonsági katasztrófája fenyegethet, miután kiderült, hogy a világ egyik legnagyobb webes biztonsági cégének apró programozási hibája miatt óriási mennyiségű bizalmas adat – jelszavak, személyes információk, üzenetek – szivárgott ki az internetre.

A biztonsági hiba következményei baljósnak ígérkeznek, a legnagyobb és legnépszerűbb techportálok fegyverben vannak, és vezető híreik között tálalják azt a fenyegetést, amelyet a Gizmodo „ijesztően komoly ügynek” nevezett, a CNET pedig „igencsak súlyosnak”.

A Cloudflare cég nevével az egyszeri felhasználók közül eddig kevesen találkoztak, és ennek az az oka, hogy a Cloudflare egyike azoknak a vállalkozásoknak, amelyek nem közvetlenül kerülnek kapcsolatba az interneten böngészgetőkkel, hanem úgy, hogy szolgáltatásaikat nagyon sok internetes szájt használja. A Cloudflare biztonsági megoldásait sok millió weblap alkalmazza, egyebek mellett a szájtokat érő támadások kivédésére, a weboldalak gyorsítására vagy a felhasználói élmény javítására.

Az a tény, hogy a Cloudflare biztonsági cég, az új biztonsági sérülékenység körüli felhajtásnak igencsak kölcsönöz némi iróniát. Hiszen végül is számtalan vállalkozás fizet a Cloudflare-nek azért, hogy segítsen adatainak biztonságát megőrizni. A Cloudbleed-fiaskó ennek épp ellenkezőjét okoztaösszegzi a problémát a Gizmodo népszerű internetes techblog alapos ismertetője.

Az említett hibát először a Google internetes sérülékenységeket vizsgáló kutatója, Tavis Ormandy tárta fel február 17-én, de, ahogy azt a Wired technomagazin internetes portálja is megjegyzi, a hiba miatt tavaly szeptember 22. óta szivároghatnak adatok a Cloudflare szolgáltatását használó szájtokról. (Ormandy az előző nagy internetes biztonsági rémálom, a Heartbleed nyomán Cloudbleednek nevezte el az új bugot, ami a cég nevében is megtalálható „felhő” és a „vérzés”-t, „szivárgás”-t jelentő „bleed” szóból áll össze.)

A Cloudflare február 23-án adott hírt az adatszivárgásról (ahogy Ormandy is), miután – a cég állítása szerint – a hibát már sikerült orvosolni. (A nagy technikai hírportálok komolyabb cikkei február 24-én jelentek meg az ügyben.)

A Wired leírása szerint ez azt jelenti, hogy bizonyos esetekben a Cloudflare platformja hatmillió vásárlójának – köztük van az Uber és a világ egyik legnagyobb randiszájtja, az OKCupid, valamint a felhasználóinak edzésadatait szerverein tároló, okosóragyártó FitBit is – adataiból véletlenszerűen beillesztett ezt-azt más üzletfeleinek webszájtjaira. „A gyakorlatban ez azt jelenti például, hogy az ön által igénybe vett Uber-fuvar adatai vagy még Uber-jelszava is egy másik internetes szájt (nyilvánosan elérhető, de a felhasználók számára többnyire rejtve maradó) adatai között végezhette” – írja a Wired.

Az esetek többségében ezek az adatok nem jelentek meg nagy forgalmú szájtokon, ám a nagy keresőmotorok indexelhették vagy cache-elhették ezeket a tartalmakat, azaz például a Google keresőtalálatai között is előbukkanhatnak.

Ijesztően hangzik, de a Cloudflare ügyfelei között van az amerikai elektronikus tőzsde, a Nasdaq is.

A CNET portál ugyanakkor sietett leszögezni, hogy míg a Heartbleed bug félmillió webszájtot érinthetett, a Cloudbleed következményei eddig nem tűnnek ennyire súlyosnak: 3400 webszájt lehet azon a listán, ahol adatszivárgás fordult elő. Gond azonban, hogy ez a szám csak azokat a weblapokat tartalmazza, ahol a többi Cloudflare-ügyfél adatai megjelenhettek, tehát valójában az érintett szájtok – amelyek adatairól szó van – száma ennél sokkal nagyobb.

Az egyelőre nem világos, hogy a rosszindulatú hackerek kihasználták-e a súlyos biztonsági rést, mindenesetre a szakértők azt sürgetik, hogy mindenki kezdje el szépen megváltoztatni jelszavait, mert egyelőre megjósolhatatlan, mekkora problémába ütközött bele Tavis Ormandy. Tehát azt minden technológiai hírportál és szakértő is hangsúlyozza: nem lehet megmondani, hogy az adatok lenyúlása valóban megtörtént-e. A lehetőség erre azonban bizonyos esetekben nyitva állt.

Csak az idő dönti majd el, hogy mik lesznek a Cloudbleed valós következményei, és ezek remélhetően nem lesznek túl súlyosak. De máris túl késő megállítani, szóval inkább tegyük meg azokat a lépéseket, amelyeket csak tudunkírja a Popular Mechanics tudományos magazin hírportáljának magyarázó cikke.

Ryan Lackey biztonsági szakértő, aki korábban a Cloudflare által felvásárolt CryptoSeal alkalmazásában állt, tehát elég pontosan fel tudja mérni a Cloudbleed okozta kockázatokat, blogposztjában azt írja: A Cloudflare ott van a legnagyobb fogyasztói webszolgáltatások mögött (Uber, Fitbit, OKCupid...), így ahelyett, hogy megpróbálnánk azonosítani, milyen szolgáltatások használják a Cloudflare-t, valószínűleg a legkörültekintőbb, ha ezt az alkalmat arra használjuk fel, hogy minden általunk használt webszájton MINDEN jelszavunkat megváltoztatjuk.

A Cloudflare javára legyen mondva, azonnal lépett az ügyben, és válságstábot állított fel, amely igen hamar orvosolta a problémát. Vagyis az adatszivárgás azóta megszűnt. A cég nyilvános blogposztjában dicséretesen nyíltan ír a probléma lényegéről, valamint azt is állítja, hogy a Google által esetleg cache-elt adatokat a keresőóriással alakított közös munkacsoport azóta törölte. A cég szerint a legnagyobb biztonsági kockázat mindössze pár napig, február 13. és 18. között állt fenn.

A biztonsági megoldások mellett amúgy a Cloudflare speciális webhosting szolgáltatást is nyújt, amely például a valódi szolgáltató elrejtését is lehetővé teszi felhasználói számára. A magyar sajtóban korábban a kuruc.info kapcsán került elő leginkább a cég neve, amikor is az Átlátszó.hu portál így fogalmazta meg a cég efféle szolgáltatásainak lényegét:

Hasonló filozófiával működik a magyar rendőrség által tévesen a kuruc.info weboldalt üzemeltető cégként azonosított Cloudflare is, amely valójában nem webhosting szolgáltató, hanem a valódi hosting szolgáltató elrejtésére, a hackertámadások elleni védelemre és a webforgalom gyorsítására szakosodott speciális online szolgáltató. A Cloudflare mögött hostolt szerverekről nem elérhető nyilvános információ, azt sem lehet megmondani, hogy valójában melyik országban működik a kuruc.infót fizikailag kiszolgáló masina.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.