Elismerte a Facebook, hogy felületét több esetben – például az amerikai és a francia elnökválasztás idején – egyes kormányok és más csoportok a közvélemény befolyásolására használták, például álhírek terjesztésével – írja a Guardian.
A vállalat közölte, hogy a hagyományos visszaélésszerű magatartás – mint a rosszindulatú programok terjesztése, a spamek, a fiókfeltörések és a pénzügyi csalások – elleni küzdelmet a biztonsági intézkedések fokozásával ki fogja terjeszteni annak finomabb, rejtettebb formáira, beleértve az ilyen jellegű manipulációt is.
Hozzátették: az említett esetek ráadásul túlmentek a „szimpla” álhírterjesztésen, hamis fiókok bevetéséről és célzott adatgyűjtésekről van tudomásuk.
Ennek eredményeként a Facebook elkezdte szűrni a gyanús profilokat: Franciaországban az elnökválasztás első fordulója előtt például 30 ezer regisztrációt függesztettek fel.
„Elismerjük, hogy a mai információs környezetben a közösségi média fontos szerepet játszik a kommunikáció megkönnyítésében” – közölte a vállalat, hozzátéve: bizonyos körülmények között azonban nagyobb kockázatot jelent az, hogy egyes szereplők az emberek megtévesztésére használhatják a közösségi oldalt.
A Facebook kiadott egy jelentést azzal kapcsolatban, hogy a világ kormányai hányszor kértek ki adatokat a közösségi oldal felhasználóiról. Ebből kiderül: a magyar kormány összesen 172 esetben 216 felhasználói fiókra vonatkozóan küldött ilyen kérelmet a vállalatnak. Ennek 53,49 százalékát teljesítette a Facebook.
A kérelmek közül egyet vészhelyzeti jelleggel küldtek, a kérésnek a cég eleget tett.