A rendezvény kiindulóhelyszínén, a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt tartott beszédében Györgyey János növénybiológus, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatója elmondta, hogy a meghirdetett séta nem politikai rendezvény abban a tekintetben, hogy a témájának nincs köze a pártpolitikához, hiszen a „tudomány a pártok felett áll, a tudomány pártoktól független és annak is kell maradnia”. Mint hangsúlyozta: a tudomány, annak minden részével együtt az emberiség közös kincse.
A kutató rámutatott arra, hogy a felvonulás ugyanakkor politikai rendezvény is egyben, méghozzá tudománypolitikai rendezvény, amely „arról szól, hogy kiállunk a tudomány függetlensége mellett”.
„A tudomány megkérdőjelez, kísérletez, bizonyít, érveket sorakoztat fel és mérlegel. Dönteni próbál a saját szabályrendszerének betartásával” – emelte ki Györgyey János. Kifejtette: a tudomány nem demokrácia, de mégis demokratikus, hiszen mindenkinek joga van művelni, belemélyedni, az már másik kérdés, hogy esélyt, lehetőséget kap-e rá a társadalomtól, de a tudományos közösség nem zár ki senkit abból, hogy a tudományt művelje, gyarapítsa és vitassa is.
A kutató hozzátette, hogy a tudomány nem demokrácia abban az értelemben, hogy többségi szavazással döntse el tételei igazságát. „A tudományos gondolkodásnak egyszerre eleme a vita és a konszenzuskeresés” – fogalmazott a kutató, aki beszédében a felsőoktatási törvény megváltoztatása elleni tiltakozáshullámról is szót ejtett. A meneten felbukkantak továbbá a CEU mellett, illetve a civiltörvény ellen kiálló táblák, transzparensek.
A nyitóbeszédet követően a pár száz fős menet délután négy órakor indult el a Dorottya utca – Vörösmarty tér – Váci utca útvonalon a Fővám térig, ahol látványos tudományos bemutatót és beszédet tartottak a TudÁShow képviselői.
A program zárásaként Palugyai István, a Tudományos Újságírók Klubja örökös tiszteletbeli elnöke, a Tudományos Újságírók Világszövetségének korábbi elnöke mondta el gondolatait.