Egy olasz bíróság szerint agytumort okoz a mobilozás

Vajon ezzel bizonyítottnak tekinthetjük a sokakban élő gyanút?

Molnár Csaba
2017. 04. 21. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 57 éves felperes, Roberto Romeo azt vallotta a bíróságon, hogy szakmabéli kötelezettségei miatt volt kénytelen másfél évtizeden keresztül hosszú órákat mobiltelefonálni, miközben munkatársaival szervezte a teendőket. Bajai azzal kezdődtek, hogy folyton bedugult a füle, és romlani kezdett a hallása. Végül kiderült, hogy hallásproblémáit egy jóindulatú agytumor okozta, amelyet 2010-ben diagnosztizáltak – írja a The Guardian. „Szerencsére a daganat jóindulatú volt, de mivel el kellett távolítani a hallóidegemet, megsüketültem” – nyilatkozta Romeo.

A bíróság a per végén a felperesnek adott igazat, tehát elfogadta, hogy a mobiltelefon-használat és a megbetegedés között ok-okozati kapcsolat van. A felperes és az ügyvédje közleményükben kiemelik, hogy ez az első ilyen bírósági döntés a világon. Romeo hozzátette, hogy nem célja a mobiltelefonok démonizálása, de úgy gondolja, hogy tudatosabbnak kellene lennünk a tekintetben, hogy hogyan használjuk őket.

Az orvos szakértő 23 százalékos egészségkárosodást állapított meg a férfinál, ezért havi ötszáz eurónyi jóvátételt ítéltek meg a számára. E pénzt nem a mobiltelefon-gyártóknak vagy -szolgáltatóknak kell kifizetniük, hanem az állami nyugdíjintézetnek.

A döntés akár precedensértékű is lehet, hiszen szerte a világon számos bíróságon folynak hasonló perek. Kérdés ugyanakkor, hogy a határozat alátámasztható-e a rendelkezésre álló tudományos ismeretekkel. A rövid válasz az, hogy nem igazán. Noha a rengeteg eredménytelen kísérlet között akad olyan, amely rádiófrekvenciás sugárzás hatására kimutatott bizonyos fokú tumorképződést a kísérleti egerekben, sok kutató cáfolja, hogy ez alapján egyértelműen ki lehetne jelenteni, hogy a mobiltelefonok emberen is hasonló hatásúak lennének. Más vizsgálatok a saját visszaemlékezésük szerint sokat mobilozó emberek körében talált megnövekedett agytumorkockázatot, de itt is kérdéses, hogy akár több évtized távlatából mennyire emlékszünk megbízhatóan a telefonálási szokásainkra.

Az Egyesült Államokban előfordult, hogy egy-egy városi tanács kötelezte a mobiltelefon-forgalmazókat, hogy reklámjaikban tüntessék föl a készülékek vélt egészségügyi kockázatait illetve az általuk kibocsátott sugárzás erősségét, de az érintett cégek később a bíróságon sikerrel támadták meg e határozatokat. Az Egészségügyi Világszervezet rákkutató ügynöksége „lehetséges karcinogénként” tartja számon a rádióhullámokat, viszont az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) szerint a nem ionizáló sugárzások – mint amilyen a rádióhullám is – nem rendelkeznek elég energiával ahhoz, hogy károsítsák a dns-t, vagyis rákot okozzanak.

David Rocke, a Sacramento Bee által idézett kutató a Davisi Kaliforniai Egyetemről úgy nyilatkozott, hogy a rádióhullámok rákkeltő mivoltát „a fizika zárja ki”. Az ionizáló sugárzással, például a röntgennel vagy a radioaktív sugarakkal szemben a rádióhullámok energiája szerinte nem képes kárt tenni sejtjeinkben. „Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a mobiltelefon veszélyes lenne az egészségre. Kivéve, ha autóvezetés közben fogjuk a kezünkben” – fogalmazott a kutató.

Az NCI közleménye meglehetősen egyértelműen cáfolja a rákokozásról szóló híreket. Kijelentik, hogy a rágcsálókon végzett kísérletekben nem sikerült kimutatni a rádiófrekvenciás sugárzás és az agytumor kapcsolatát. Az embereken végzett epidemiológiai vizsgálatok nagy többsége sem talált kapcsolatot. A legnagyobb, tizenhárom országra kiterjedő, Interphone elnevezésű vizsgálatban sok ezer mobiltelefon-használót kérdeztek ki telefonálási szokásairól és egészségi állapotáról. Egy sokak által kritizált vizsgálatot kivéve sehol sem találtak kapcsolatot. Egy másik, dán kutatásban több mint háromszázezer mobiltelefon-előfizető számlaadatai alapján próbáltak kapcsolatot találni telefonálási szokásaik és megbetegedéseik között – eredménytelenül.

Természetesen soha nem lehet kizárni, hogy a jövőben bebizonyosodik majd, hogy a mobiltelefonok valamilyen módon károsítják egészségünket, de jelenlegi tudásunk szerint egyetlen hatásuk, hogy felmelegítik bőrünk külső rétegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.