Körülbelül kilencmillió ember idő előtti halálát okozták a környezetszennyezés formái 2015-ben: ez több, mint amennyi halálos áldozatot követelt világszerte az AIDS, az éhínség, a dohányzás, a malária, a tuberkulózis vagy az összes háború – derül ki abból a tanulmányból, amely a The Lancet című orvosi hetilap legfrissebb, csütörtöki számában jelent meg.
A kutatók szerint minden hatodik ember esetében áll összefüggésben valamilyen halált okozó betegség kialakulása a levegő, a talaj vagy a víz szennyezettségével, illetve a munkahelyi körülményekkel. Azonban arra figyelmeztetnek, hogy sok olyan jelenség van, amelynek – bár a szakemberek szerint ugyancsak ezzel a problémával áll kapcsolatban – a pontos okai egyelőre ismeretlenek, ezért a valódi szám még ennél is jóval magasabb lehet. Ráadásul sok mérgező fémre és vegyi anyagra vonatkozóan nem tartalmaz adatokat a kutatás.
Az említett kilencmillió haláleset egyébként
A tanulmányban kiemelték, hogy válsághelyzet alakult ki, és a folyamat komolyan veszélyezteti a társadalom fennmaradását. Philip J. Landrigan, a tanulmány vezető szerzője, a New York-i Icahn School of Medicine professzora pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy a délkelet-ázsiai országokban csak a légszennyezettséggel összefüggő halálesetek száma 2050-re megduplázódhat. Azonban a kutatók úgy vélik: a közelmúlt tapasztalatai alapján – ha megvan a szükséges politikai akarat – intézkedésekkel és fejlesztésekkel felvehető a harc a környezetszennyezés ellen – írja a Guardian.
A legriasztóbb helyzet a szegényebb országokban – például Indiában, Csádon és Madagaszkáron – tapasztalható, e térségekben az összes haláleset negyede a környezet szennyezettségével hozható kapcsolatba.
A gazdagabb országokban pedig a szennyezés „modernebb” formái, tehát a fosszilis tüzelőanyagokkal és kémiai folyamatokkal összefüggő szennyezés okoz problémát. Philip J. Landrigan kiemelte, hogy óriási mértékben növekedtek az ilyen jelenségekkel összefüggő halálozások, míg a hagyományos folyamatokkal kapcsolatos esetek – az érintett országok fejlődése miatt – inkább csökkentek.
A környezetszennyezéssel összefüggő halálesetek számát tekintve a leginkább érintett tíz ország 2015-ben:
De Nagy-Britanniában is évi 50 ezer halálozás, az összes haláleset 8,39 százaléka áll összefüggésben a környezet szennyezettségével. Észtországban ez az érték 7,22 százalék, Szlovéniában pedig 7,94 százalék – írja az Evening Standard.
Azonban magasabb az arány
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke szeptemberben azt mondta, Magyarországon évente több mint 14 ezer ember veszti idő előtt életét a légszennyezettség miatt.
A környezetszennyezéssel összefüggő halálesetek számát tekintve a legkevésbé érintett tíz ország 2015-ben:
A szakemberek szerint a szennyezettség körülbelül évi 4,6 billió dolláros kárt jelent a társadalomnak, ami a globális GDP több mint 6 százalékának felel meg. „Mindig azt halljuk, hogy nem engedhetjük meg magunknak a szennyezés felszámolását – én azt mondom, nem engedhetjük meg, hogy ne számoljuk fel” – szögezte le Landrigan.
A kutatáshoz, amelyben a világ 40 tudósa vett részt, a Washingtoni Egyetem egészségügyi mutatókkal és értékelésükkel foglalkozó intézetének adatait használták fel. A kutatók interaktív térképen is ábrázolták az eredményeket.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint egyébként a környezeti szennyezés formái közül