A másfél éve megnyitott Vosztocsnij űrállomásról most másodszor bocsátottak fel űrhajót, amely tizenkilenc pályára állítandó műholddal a fedélzetén indult útnak. A Szojuz–2.1B a Roszkoszmosz orosz űrkutatási vállalat közleménye szerint a Meteor–M 2-1 és Baumanyec–2 földmegfigyelő műhold mellett 17 kisebb szputnyikot hordoz. Az első űrhajót tavaly május 11-én, műszaki okokból kéthetes késéssel bocsátották fel Vosztocsnijról, emiatt Dmitrij Rogozin űrhajózásért felelős miniszterelnök-helyettes és Igor Komarov, a Roszkoszmosz vezérigazgatója is megrovást kapott. Az űrrepülőtér építésével kapcsolatban többtucatnyi vizsgálat és néhány büntetőeljárás indult sikkasztás, hűtlen kezelés és csalás címén – írja az MTI.
Az űrközpont még mindig épül, kapacitásainak kereskedelmi értékesítése jövőre kezdődhet majd meg, egyelőre öt, a továbbiakban pedig évente nyolc-tíz felbocsátással számolnak. A 700 négyzetkilométeren elterülő objektumot Oroszország fő polgári űrrepülőterének szánják. Azért építették, hogy az orosz űrprogramot függetleníthessék a szovjet időkben Kazahsztánban létrehozott bajkonuri űrközponttól. A Vosztocsnij űrrepülőtér képe felkerült az idén újonnan bevezetett, kétezres címletű rubelbankjegyekre.
A TASZSZ hírügynökség a hivataltól származó forrásokra hivatkozva később azt írta, hogy feltehetően felrobbant a Szojuz teherűrhajó Fregat nevű gyorsító fokozata, ezért nem sikerült a kijelölt Föld körüli pályára állítania egy műholdat, megszakadt vele a kapcsolat – közölte a Roszkoszmosz űrkutatási hivatal, mely szerint a Meteor-M 2-1-el szakadt meg a kapcsolat. A legújabb fejlemények szerint további kudarc, hogy a többi 18 miniszputnyikot sem sikerült célpályára állítani.