Durván melegszik Ausztrália éghajlata, a következmények kiszámíthatatlanok

Tavaly az éves középhőmérséklet csaknem 1 Celsius-fokkal haladta meg a szokásos átlagot.

MTI
2018. 01. 10. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ausztrália harmadik legforróbb éve volt 2017 – közölte szerdán az ország meteorológiai hivatala, rámutatva, hogy a globális felmelegedés megváltoztatta a kontinens éghajlatát, és a helyi farmerek szerint az immár megjósolhatatlan időjárási viszonyok komoly fenyegetést jelentenek az évi 47 milliárd dollár forgalmú mezőgazdasági szektorra.

A hivatal szokásos évi klímajelentése rámutat arra, hogy a 2017-es hőséget ráadásul nem is kísérte a Csendes-óceán trópusi vízfelszínének felmelegedését okozó El Nino légköri jelenség, amely általában felforrósítja Ausztráliát. „Mindez azt mutatja, hogy egy olyan erős befolyásoló tényező nélkül is, mint az El Nino, rendkívüli hőséget produkál a bolygónk” – mondta Blair Trewin, a hivatal klimatológusa.

Az északkelet-ausztráliai partok melegebb vizei jelentős korallfehéredést eredményeztek tavaly a világörökségi helyszínek közé tartozó Nagy-korallzátony mentén, aminek következtében először fordult elő, hogy a pusztító természeti jelenség két egymást követő nyáron is lesújtott a virágállatokra.

A jelentés szerint az éves középhőmérséklet csaknem 1 Celsius-fokkal haladta meg a szokásos átlagot, és a hőségért „döntően” az ember okozta globális felmelegedés volt a felelős. Ugyancsak utóbbi számlájára írható, hogy a déli országrészben csökkent az esőzések száma.

A kulcsfontosságú termőterületeknek otthont adó délkelet-ausztráliai Új-Dél-Wales államban és a Murray–Darling-medencében a tavalyi volt az eddig mért legszárazabb szeptember, amelyet heves esőzésekkel kísért betakarítási időszak követett.

Matt Dalgleish, a Mecardo nevű mezőgazdasági tanácsadó cég piacelemzője szerint az ilyen eseteknek nem a bekövetkezése, hanem sokkal inkább a megjósolhatatlansága a probléma. Hozzátette: „a gazdák már hozzászoktak ahhoz, hogy megbirkózzanak bizonyos időjárási viszonyokkal, mindaddig, amíg azok viszonylag előrelátható módon, az adott időszakra jellemzően jelentkeznek – a legtöbb gondot azok a jelenségek okozzák, amelyek a semmiből csapnak le”.

Ausztrália tíz legforróbb nyarából hét az elmúlt 13 évben volt, és az ország délkeleti részét már most hőhullámokkal sújtó 2018 is az átlagosnál melegebbnek ígérkezik. Az ausztrál meteorológiai hivatal szerint valószínűleg a 2017-es év a második vagy a harmadik legforróbb év volt a világon a mérések 1850-es megkezdése óta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.