Jó esélyei vannak a Pulinak, de sokba fog kerülni

A Google Lunar XPrize budapesti konferenciája véget ért, a tapasztalatokról és a Puli esélyeiről dr. Pacher Tibort kérdeztük.

Szabados Balázs
2014. 06. 10. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 30 millió dollár összdíjazású Google Lunar Xprize a világ egyik legjelentősebb technológiai versenye, amely Holdra küldhető, alacsony költségvetésű robotizált felderítő egységek kifejlesztését célozta meg. Két évvel ezelőtt részletesen bemutattuk a Pulit, mely akkor még nem nyerte el végleges formáját.  A budapesti többnapos rendezvényen mind a 18 még versenyben lévő fejlesztőbrigád képviseltette magát. Ahogy korábbi cikkünkben megírtuk, a Team Summit program célja az volt, hogy az egyes csapatok megosszák egymással élményeiket, tapasztalataikat, beszámoljanak terveikről és arról, hogy hol tartanak a versenyben.

A rendezvény remek hangulatban zajlott, és ahogy dr. Pacher Tibor fizikus, a Puli csapat (Team Puli) vezetője nyilatkozta az MNO-nak, nemcsak eszmecsere, hanem komoly összefogások is megvalósultak, mert a cél szentesíti az eszközt.

Mennyire érződött a rivalizálás a háromnapos találkozó során, el lehetett lesni valamit a többiektől?
– A csapatokat már régebbről ismertük, de sok új információhoz jutottunk. Úgy gondolom, mindegyik csapatnál látják, hogy egyedül valószínűleg senki nem lesz képes végrehajtani a teljes programot, tehát szükség van együttműködésre. A versenyszellem mellett tehát az összefogás igénye is megjelent, így több csapat összefogott egymással, hogy együtt oldják meg a feladatot.

Önök hány csapattal fogtak össze?
– Mi szeretnénk két csapattal együtt dolgozni, de konkrét nevekkel még nem szolgálhatok, nem vagyunk még azon a szinten, hogy ezt elmondhassuk. Annyit elárulhatok, hogy egy amerikai vállalkozással szeretnénk összefogni, amelyik elsősorban a taxiszolgáltatásban segíthet nekünk, azaz abban, hogy a Pulit feljuttassuk a Holdra, a másik pedig egy európai csapat, mellyel az űr képes kamerarendszert szeretnénk közösen továbbfejleszteni.

Milyen egyedi megoldással rendelkezik a Puli, amelynek révén kiemelkedik a mezőnyből?
– A mobilitás az, ami teljesen egyedivé teszi a mi rendszerünket. A mi botkerék megoldásunk lehetővé teszi, hogy a rover meredek sziklás vagy mély poros terepen is megbízhatóan tudjon haladni. Ha lehet így definiálni, mobilitás terén az élmezőnybe tartozik a Puli.

Mennyibe került eddig, és mennyibe fog kerülni az egész projekt?
– Becsléseink szerint az eddig felhasznált munka és egyéb befektetések eddig mintegy másfél millió dollárba kerültek, az egész projektnek a költsége pedig várhatóan valahol 16-17 millió dollár lesz, amelynek igen jelentős része a taxijegyet teszi ki.

Milyen forrásokból finanszírozzák a nagyjából 15 millió dollárt, amire még szükségük van a teljes projekt végrehajtásához? Jelenleg mennyi áll ebből rendelkezésre?
– Több forrásból szeretnénk az összeget előteremteni. Jelentős hozzájárulást várunk a közösségi finanszírozásból: e programjaink keretében magánszemélyek – Kis Lépés Klub – és kisvállallkozások is tudják segíteni a Pulit. Két másik jelentős pillér a nagyvállalati szponzoráció, illetve a versenyszabályok által megengedett 10 százalékos állami támogatás. Reméljük, utóbbi két területen hamarosan jó hírekkel tudunk jelentkezni.

Ön szerint a Google Lunar Xprize verseny elérte a célját, azaz találtak olyan kreatív, olcsón megvalósítható megoldásokat, melyeket a jövőben szélesebb körben hasznosítani lehet?
– Jó úton haladunk mi és a többi csapat is, hogy a jövőben sokkal kedvezőbb áron tudjunk expedíciókat szervezni a Holdra.

A Google a versenykiírás és a pénzjutalom ellenszolgáltatásaként megkapja a különböző találmányok jogait?
– Nem, minden jog a csapatoknál marad.

Lát reális esélyt az első két hely megszerzésére?
– Amennyiben sikerül a társas utazásba belépnünk, akkor nagyon jó esélyünk van arra, hogy ott legyünk az elsők között. Mindenki akkor indul, amikor tud, tehát az is a verseny része, hogy ki tudja előbb megszervezni, megfinanszírozni a Holdig tartó űrutazást, valamint a landolást. Aztán persze következnek a feladatok, melyeket a rovereknek teljesíteniük kell.

Mikorra tervezik az amerikai és az európai csapattal összefogva az indulást, tehát mikor lesz a kilövés?
– A jelenlegi tervek szerint 2015 utolsó negyedévében indulnánk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.