A Puli Budapesten találkozik ellenfeleivel

30 millió dollár a tét. A magyar Puli Space Technologies most megtudhatja, hol tartanak a fejlesztésben a riválisok.

SZB
2014. 06. 03. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 30 millió dollár összdíjazású Google Lunar XPRIZE a világ egyik legjelentősebb technológiai versenye, amely Holdra küldhető, alacsony költségvetésű robotizált felderítő egységek kifejlesztését célozta meg. A verseny kiírói azt remélik, hogy a részt vevő csapatok olyan új technológiai megoldásokat fejlesztenek ki, amelyek egy Hold-expedíció költségvetését jelentősen lecsökkentik, sőt ezen megoldások más ipari-technológiai területeken is alkalmazhatók lesznek.

 

Mi szükséges a győzelemhez?

Egy minimum 90%-ban magán- (nem állami) forrásból finanszírozott csapatnak sikeresen el kell juttatnia egy automata robotot a Hold felszínére, amelynek az érkezési helytől számítva legalább 500 métert kell megtennie, és el kell küldenie az úgynevezett Mooncastot – nagy felbontású video- és képanyagot – a Földre. A Mooncast adásnak tartalmaznia kell 360 fokos panorámaképeket a Hold felszínéről, felvételeket a járműről, közel valós idejű videókat annak útjáról, és az új információk mellett egy előre tárolt adatcsomag Földre sugárzását is meg kell oldani. Az a csapat nyeri meg a fődíjat (20 millió dollárt), amelyik először teljesíti sikeresen a küldetést, a második helyezett csapat 5 millió dollár jutalmat kap. A versenyben számos más eredményt díjaznak további 5 millió dollár összértékben.

A verseny magyar résztvevője a Puli csapat (Team Puli), dr. Pacher Tibor fizikus vezetésével. A Puli holdjáróját 2010 óta fejlesztik, és számos teszten sikeresen szerepelt. Marokkó sivatagjában és Hawaii Mauna Kea vulkáni terepén közlekedett probléma nélkül és küldött jeleket Magyarországra. Természetesen a Föld–Hold 384 402 km-es átlagos távolsága teljesen más kategóriát képvisel, de a Puli fejlesztői hisznek a sikerben. Az adatátsugárzási nehézségek mellett a Hold szélsőséges hőmérséklete, a kráterekkel, sziklákkal, kövekkel borított egyenetlen felszíne is számos egyéb technológiai kihívást jelent, emellett a Puli Holdra történő eljuttatását is meg kell oldania a magyar csapatnak.

A nemzetközi verseny 29 indulójából mára csak 18 csapat maradt versenyben, köztük a magyar Puli Space Technologies. A budapesti többnapos rendezvényen mindegyik fejlesztőbrigád képviselteti magát, így a világ minden tájáról, tucatnyi országból érkeznek résztvevők a találkozóra. A Team Summit célja, hogy az egyes csapatok megosszák egymással élményeiket, tapasztalataikat, beszámoljanak terveikről és arról, hogy hol tartanak a versenyben.

A Design Terminál épületében június 3-5. között a Google Lunar XPRIZE Rover Show kap helyet, ahol három versenyző csapat – a magyar Puli, a német Part Time Scientists és a japán Team Hakuto – is bemutatja holdjáróját. Június 6-án a Team Summitot a TEDxBudapest Future 2.0 rendezvény zárja az Akváriumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.