A 30 millió dollár összdíjazású Google Lunar XPRIZE a világ egyik legjelentősebb technológiai versenye, amely Holdra küldhető, alacsony költségvetésű robotizált felderítő egységek kifejlesztését célozta meg. A verseny kiírói azt remélik, hogy a részt vevő csapatok olyan új technológiai megoldásokat fejlesztenek ki, amelyek egy Hold-expedíció költségvetését jelentősen lecsökkentik, sőt ezen megoldások más ipari-technológiai területeken is alkalmazhatók lesznek.
Mi szükséges a győzelemhez?
Egy minimum 90%-ban magán- (nem állami) forrásból finanszírozott csapatnak sikeresen el kell juttatnia egy automata robotot a Hold felszínére, amelynek az érkezési helytől számítva legalább 500 métert kell megtennie, és el kell küldenie az úgynevezett Mooncastot – nagy felbontású video- és képanyagot – a Földre. A Mooncast adásnak tartalmaznia kell 360 fokos panorámaképeket a Hold felszínéről, felvételeket a járműről, közel valós idejű videókat annak útjáról, és az új információk mellett egy előre tárolt adatcsomag Földre sugárzását is meg kell oldani. Az a csapat nyeri meg a fődíjat (20 millió dollárt), amelyik először teljesíti sikeresen a küldetést, a második helyezett csapat 5 millió dollár jutalmat kap. A versenyben számos más eredményt díjaznak további 5 millió dollár összértékben.
A verseny magyar résztvevője a Puli csapat (Team Puli), dr. Pacher Tibor fizikus vezetésével. A Puli holdjáróját 2010 óta fejlesztik, és számos teszten sikeresen szerepelt. Marokkó sivatagjában és Hawaii Mauna Kea vulkáni terepén közlekedett probléma nélkül és küldött jeleket Magyarországra. Természetesen a Föld–Hold 384 402 km-es átlagos távolsága teljesen más kategóriát képvisel, de a Puli fejlesztői hisznek a sikerben. Az adatátsugárzási nehézségek mellett a Hold szélsőséges hőmérséklete, a kráterekkel, sziklákkal, kövekkel borított egyenetlen felszíne is számos egyéb technológiai kihívást jelent, emellett a Puli Holdra történő eljuttatását is meg kell oldania a magyar csapatnak.
A nemzetközi verseny 29 indulójából mára csak 18 csapat maradt versenyben, köztük a magyar Puli Space Technologies. A budapesti többnapos rendezvényen mindegyik fejlesztőbrigád képviselteti magát, így a világ minden tájáról, tucatnyi országból érkeznek résztvevők a találkozóra. A Team Summit célja, hogy az egyes csapatok megosszák egymással élményeiket, tapasztalataikat, beszámoljanak terveikről és arról, hogy hol tartanak a versenyben.
A Design Terminál épületében június 3-5. között a Google Lunar XPRIZE Rover Show kap helyet, ahol három versenyző csapat – a magyar Puli, a német Part Time Scientists és a japán Team Hakuto – is bemutatja holdjáróját. Június 6-án a Team Summitot a TEDxBudapest Future 2.0 rendezvény zárja az Akváriumban.