Élet a Marson? Ismét fúr a bizonyítékokkal szolgáló Curiosity

Újabb fúrást hajt végre májusban a Curiosity a Marson, miután a NASA tudósai bejelentették: lehetséges volt a mikrobiális élet a bolygón az első kőzetelemzés szerint.

kn
2013. 03. 13. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Májusban hajt végre újabb fúrást a bolygót kutató űrjármű. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szakemberei keddi washingtoni sajtótájékoztatójukon jelentették be, hogy a marsjáró február elején vett kőzetmintájában egyebek között kén, nitrogén, foszfor és szén nyomaira bukkantak, azaz olyan kémiai anyagokéra, amelyek az élet keletkezésénél fontos szerepet játszanak.

A Curiosity a múlt hónapban landolási helyén, a Gale- (Szélvihar-) kráterben vett mintát, olyan erezett és szemcsés üledékes kőzetből, amelynek formáját valaha víz alakíthatta. A víz, amely egykoron a Marsnak ebben a Sárgakés-öböl elnevezésű térségében folyt, valószínűleg iható volt – közölte John Grotzinger, a Curiosity-program vezető kutatója.


Az első minta elemzése egyelőre megállt annál, hogy megerősítse a földihez hasonló élethez szükséges szerves anyagok jelenlétét. A tudományos műveleteket a számítógéphiba miatt felfüggesztették, de ezt várhatóan még a héten elhárítják. A következő hónapban is késlelteti majd a kutatást, hogy a Föld és a Mars együttállásának következtében szinte bizonyosan hetekre megszakad a rádiókapcsolat a marsjáróval.

David Blake, a Curiosity-projekt vegyi és kőzettani vezető kutatója szerint az sem zárja ki, hogy a terület alkalmas az élet kialakulására, ha nem találnak szerves vegyületeket, mert a mikrobiális anyagcserének nem feltétele, hogy a geológiai környezet szenet tartalmazzon.

A NASA 2,5 milliárd dolláros összköltségű, csaknem két évre tervezett Curiosity-programjának célja, hogy kiderítse, létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek. A nukleáris meghajtású marsjáró augusztus 6-án landolt a vörös bolygón. A szakemberek szerint a kőzet belsejébe hatolás egyfajta időkapszulát nyithat meg, amely 3-4 milliárd évre visszamenőleg engedhet bepillantást az égitest történetébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.