Az északnyugat-kínai Góbi-sivatagban található űrközpontból június 11-én felbocsátott űrhajón tartózkodó három űrhajós sikeresen – kézi irányítással – levált az űrállomásmodulról, majd másfél órával később ismét összekapcsolódott vele.
A legénység a Tienkung–1-en folytatja tudományos megfigyeléseit és kísérleteit – jelentette a Hszinhua hivatalos kínai hírügynökség. Küldetésük összesen 15 napig tart. A tavaly júniusban felbocsátott Sencsou–9 űrhajó három űrhajósa hasonló módon – akkor első ízben – eredményesen hajtotta végre a kézi dokkolást.
A kínai űrprogram 1992-es kezdete óta ez az ötödik alkalom, hogy a kelet-ázsiai ország embert küldött az űrbe. A tavalyi expedíciót megelőzően 2003-ban, majd 2005-ben és 2008-ban.
A Sencsou–10 missziója a kínai űrprogram második szakaszának a része. A Tienkung–1 immár több mint 600 napja kering az űrben, s várhatóan még három hónapig marad szolgálatban.
A harmadik szakaszban épül majd meg a Tienkung–2 és a Tienkung–3 űrlaboratórium, és a tervek szerint 2020 körül kezdheti meg működését Kína első – 60 tonnásra tervezett – űrállomása. A távlati célok között egy Hold-expedíció is szerepel.
Szakértők megjegyzik: Kína – sikerei ellenére – továbbra is messze van attól, hogy a jelenlegi űrnagyhatalmakkal, az Egyesült Államokkal és Oroszországgal érdemben felvegye a versenyt.