Felfedték a Nagy Magellán-felhő egy újabb titkát

A Hubble-űrteleszkóp segítségével először sikerült megmérni egy szomszédos galaxis pontos forgási sebességét.

2014. 02. 19. 20:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tejútrendszer körül keringő Nagy Magellán-felhő (LMC) középpontja 250 millió évenként tesz meg egy teljes fordulatot. A Nap pontosan ugyanennyi idő alatt tesz egy kört a Tejútrendszer magja körül. A kutatók hét éven át figyelték a nagyjából 170 ezer fényévre található törpegalaxis több száz csillagának – az óramutató járásával megegyező irányú – finom mozgását az űrteleszkóp segítségével.

„A Nagy Magellán-felhőt úgy képzelhetjük el, mint egy órát az égen, amelyen a mutatók 250 millió év alatt írnak le egy teljes kört. Tudjuk, hogy a mutatók mozognak, de még a Hubble-űrteleszkóppal is évekig kell néznünk őket ahhoz, hogy bármilyen mozgást észleljünk” – magyarázta a NASA közleményében a tanulmányt vezető Roeland van der Marel, a baltimore-i Űrteleszkóp Kutatóintézet munkatársa, hangsúlyozva, hogy éles képfelbontásának köszönhetően a Hubble az egyetlen teleszkóp, amely képes ilyenfajta megfigyelést végezni.

Az elmúlt évszázadban a csillagászok a fény Doppler-effektusát felhasználva határozták meg a galaxisok forgási sebességét. A Virginiai Egyetemen dolgozó Nitya Kallivayalil, a tanulmány társszerzője szerint azáltal, hogy egy szomszédos galaxis forgási sebességét a benne lévő csillagok mozgásának vizsgálatával tanulmányozzák, jobb betekintést nyernek a küllős spirálgalaxisok belső szerkezetébe.

„Egy galaxis forgási sebességének a kiszámítása segít a rendszer keletkezésének és tömegének a megismerésében is” – tette hozzá a szakember.

A kutatócsoport a jövőben a Nagy Magellán-felhővel párt alkotó Kis Magellán-felhő csillagjainak mozgását is szeretné feltérképezni a Hubble segítségével. A NASA szerint az Astrophysical Journal című folyóiratban közölt tanulmány újfajta betekintést nyújt a két galaxis egymás, illetve Tejútrendszer körüli mozgásába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.