Idegen bolygóról származik a lelet

Mars méretű bolygóról árulkodnak azok a kövek, amelyeket az Apollo program űrhajósai több mint 40 éve a Holdról hoztak.

UDM
2014. 06. 07. 19:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Német tudósok új technikát dolgoztak ki, mellyel azonosították a Föld és a Hold kőzetei közötti kis kémiai különbséget.

Hangsúlyozták, további kutatás szükséges ahhoz, hogy alátámasszák eredményeiket, amelyek szerint a Föld mellett egy másik égitest is részt vett a Hold 4,5 milliárd évvel ezelőtti kialakulásában – olvasható a Science tudományos lapban.

Kutatók szerint a Hold abból a kozmikus törmelékfelhőből alakult ki, mely a fiatal Föld és egy Mars méretű bolygó, a Theia ütközésekor került a világűrbe. A Naprendszer különböző bolygóinak kémiai összetétele valamelyest eltér egymástól. Ezért úgy vélik, a holdkövek a Földnek rohanó égitest árulkodó kémiai nyomait hordozhatják. Eddig azonban ezt nem sikerült bizonyítani.

„Olyan technikát dolgoztunk ki, amely garantálja az oxigénizotópok és más, nyomokban jelen lévő gázok tökéletes elkülönítését. A különbségek kicsik, nehéz őket kimutatni, mégis jelen vannak” – írta a Reuters brit hírügynökségnek Daniel Herwatz, a Kölni Egyetem tudósa, a tanulmány vezető szerzője.

Az eredmények alapján úgy becsülik, hogy a Hold körülbelül 50 százalékban a Theia és 50 százalékban a Föld kőzeteiből állt össze, ám úgy vélik, a becslést további kutatásoknak kell alátámasztaniuk.

A kutatócsoport azokat a kőzeteket elemezte, melyeket az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) 1969-es és 1972-es Apollo-misszióinak űrhajósai hoztak magukkal haza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.