Rosetta: íme a Philae első fotója

Az Európai Űrügynökség (ESA) közzétette az első fotót, amelyet a Rosetta űrszonda leszállóegysége készített.

kn
2014. 11. 13. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Philae szilárdan áll a lábain annak ellenére, hogy szigonyait nem sikerült a talajba lőni – közölte az ESA. A kis robot a leszállást segítő rendszer meghibásodása miatt kétszer is visszapattant az üstökös mintegy négy kilométer széles magjáról, mielőtt nyugalmi állapotba került.

A Philae Földre küldött első fotója sziklás felszínt mutat, a szélén látszik a minilabor három lábának egyike. „A Philae stabilan áll az üstökösmagon, adatokat továbbít nekünk” – közölte Gerhard Schwehm, a Rosetta-misszió egyik tudósa.

A kutatók még elemzik, hogyan hatott a két visszapattanás az űrjárműre. Lassú a kommunikáció a Philae-vel, a jel 28 perc alatt teszi meg a mintegy 500 millió kilométert a Föld és a Rosetta között.

Schwehm szerint talán lehetséges kilőni a szigonyokat, ám ezt csak akkor kísérelnék meg, ha nem veszélyeztetnék vele a leszállóegységet.

Kulcskérdés az is, képes-e a Philae fúrója kőzetminták vételéért lefúrni az üstökös talajába anélkül, hogy a robotot visszalökné az űrbe. A nehézségi erő a földi gravitáció százezred része, ami annyit jelent, hogy a mosógépnyi jármű csak egyetlen grammot nyom a kométán. A Philae és a Rosetta a következő hónapokban 21 eszközzel fogja analizálni az üstököst.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.