A köztársaság próbája

Hogy az 1990-es magyarországi rendszerváltozás óta a legsúlyosabb gazdasági és társadalmi válság napjaiban (heteiben, hónapjaiban) legyen egy újabb figyelemelterelésre alkalmas rágni való csont, a megfelelő helyen lévő megfelelő embernek (Gyurcsánynak?) eszébe jutott, hogy tisztelt hivatali és pártelnök elődje, Horn Gyula éppen 75 éves.

Magyar Nemzet
2007. 07. 03. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szülinapi ajándékként gyorsan ki kéne őt tüntetni a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjének polgári tagozatával. Mibe kerül ez neki(k), amivel szemben mekkora hasznot lehet vele bezsebelni, a tenyeréből etetett baloldali médiaboncok segítségével. Nosza, terjesszük hát fel a díjra a köztársasági elnöknek, hadd főjön Sólyom László feje – addig a Kókával lezsírozzuk a magánbiztosítók buliját, az ingatlanadót, az szja-emelést meg a nyugdíjkorhatár kitolását. Bingó!

A kitüntetésnek ez a „polgári tagozata” különösen szépen hangzik a jó öreg rosztovi diplomás, pufajkás Gyula esetében. Vegyünk egy adekvát történelmi párhuzamot a XX. század sanyarú magyar történelméből. 1944. március 19-e után egy hiperaktív magyar pártszolgálatos a nyilaskereszt jegyében és az országot megszálló Német Birodalom fegyvereseinek fedezetében járőrözve antifasiszta magyar ellenállókra – horribile dictu izraelita honfitársainkra – vadászik, elhurcolja, és a Gestapo kezére adja őket. Ott aztán a szerencsétlenek vagy megússzák a kalandot (tíz százalék), vagy annyi nekik (90 százalék). 1956. november 4-e után a helyzet kísértetiesen ugyanez Magyarországon, csupán a jelmezek, kellékek, egyenruhák, kézifegyverek divatja, típusa, valamint az idegen megszállók nacionáléja más. Nyilaskeresztes jelvény helyett vörös csillagos, sarló-kalapácsos sapkarózsa, fekete posztózubbony helyett vattatöméses steppelt kabátka, német SS-katonák helyett a kommunista szovjet párthadsereg…

Tessenek megmagyarázni liberális történész urak, mi a különbség a kétféle előjelű, ámde lényegében kísértetiesen egyazon külföldi megszállók és belföldi különítményeseik között!? Ráadásul mindkét szituációban a megszállók iránt „baráti rezsim” volt hatalmon, Szálasi Ferenc, illetve Kádár János vezetésével. Horn Gyula akkoriban, 1957 november–decemberében még nem volt nagy ember. A hírhedt Mosonyi utcai ÁVH-s laktanyában székelő I. Forradalmi Karhatalmi Ezredben szolgált alhadnagyi rangban, onnan indult járőrözni, szovjet fedezettel, a „néphatalom ellen lázadó ellenforradalmárok” levadászására. Pestiesen szólva „véleményes”, hogy lőtt-e a Nyugati téren tüntető civilekre, mert az ezt vagy az ellenkezőjét bizonyító dokumentumok sajnálatos módon eltűntek a levéltárból. Az viszont tény, hogy a szovjet számviteli végzettségű Horn ezek után egész politikai karrierjét a Párt és a Népköztársaság külügyi vonalán futotta be, és a valóságos főnökét se nem Kádárnak, se nem Puja Frigyesnek, hanem Andrej Gromikónak hívták. A rendszer agóniájának idején volt egy-két ügyes húzása: az úgynevezett guruló dollárok célba juttatása meg a Gorbacsov által jóváhagyott szögesdrótvágás, ámde hogy négy évvel 1990 után ő lehetett a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, az csupán a magyar rendszerváltás egyik első kisiklását jelezte.

Ennek fényében is cinikus és álnok, ahogyan a szabad demokraták most Horn kitüntetése ellen foglalnak állást, hiszen 1994-ben – választási ígéreteiket meghazudtolva – betrükközték magukat az egyedül 54 százalékkal győztes Horn kormányába. Az MSZP politikusai kiállnak Horn „európai életműve” mellett, s a Népszava „Vélemény” oldalát bérlő szélsőbaloldali médiaágyasok is a jó öreg Gyula bácsi mellett lihegnek. De tegyünk fel egy körmönfont kérdést, ha már az Európai Unió tagjai vagyunk. Vajon mit szólnának ahhoz Brüsszelben, Strasbourgban a demokrácia, a szabadságjogok felkent papjai, ha történetesen nem egy karhatalmistát, hanem ugyanezt zöldben (vagy feketében) akarnának a magyarok magas állami kitüntetéssel elismerni? Még rágondolni is rossz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.