Kiütés

Alighanem ezzel a szóval lehet a leghatásosabban minősíteni mindazt, ami a budapesti II. kerületi időközi választáson zajlott le vasárnap.

Magyar Nemzet
2011. 11. 28. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismeretes, hogy a Fidesz és a KDNP jelöltjeként ringbe szálló Láng Zsolt polgármester elsöprő fölénnyel szerezte meg az egyéni mandátumot, ráadásul a hasonló megméretéseken tapasztaltaknál magasabb részvételi arány mellett. Győzelme értékét elsősorban az növeli, hogy az elmúlt két hétben több földrengésszerű változás is megrengette a belpolitikai erőteret. Emiatt nem lett volna meglepő, ha szorossá válik a verseny. Egy dolog ugyanis, hogy a választókerületben élő, többségében a jobboldal felé orientálódó polgároknak aligha lehetett bármi okuk arra, hogy ne bízzanak meg a sikeres helyi politikusnak számító Láng Zsoltban. Azonban arról sem szabad elfeledkezni, hogy a kormánynak a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) való újbóli közeledése, illetve a Moody’s hitelminősítő intézetnek a Magyarországot bóvli kategóriába száműző döntése miatt fennállt az eshetőség, hogy az ellenzéki kötődésű szavazók aktivizálódni fognak, a polgári oldal hívei pedig az otthonmaradásukkal fejezik ki az elégedetlenségüket. Az előbb említett fejlemények azonban nem következtek be, aminek nyomán olyan végeredmény született, mintha konszolidált hangulatban tartották volna a voksolást.

Adódik a kérdés, hogy vajon milyen következtetéseket lehet levonni a győzelem tényéből. A legfontosabb tanulság mindenképpen az, hogy az az országos összesítés szerint csaknem kétmillió szimpatizáns, akiknek tömege a Fidesz népszerűségének alapját képezi, változatlanul kitart az általa favorizált erő mellett. A kormányoldal hiába veszített el tavaly április óta nagyon sok szavazót, ez a lemorzsolódás nem változtatott számottevő mértékben az erőviszonyokon. Csak a bizonytalanok száma növekedett, amiből viszont egyik ellenzéki párt sem volt képes profitálni. Vitathatatlan, hogy ennek a kudarcnak ők maguk a legfőbb okozói. A szerencsétlenül megválasztott jelöltek, a mondanivaló hiánya, a gyenge hatékonyságú kampány és az összefogás elmaradása egytől egyig olyan tényezőnek tekinthetők, ami világos magyarázatot ad arra, hogy miért nincs alternatívája az Orbán-kormánynak. Talán még azt sem túlzás kijelenteni, hogy a Fidesz–KDNP jelöltjei a főváros vagy az ország más térségeiben, a kevésbé jobboldalinak számító választókerületek nagy részében is képesek lettek volna nyerni, legfeljebb a végkimenetel lett volna egy kicsit izgalmasabb. Márpedig ameddig ilyen támogatottságot élvez a kabinet, addig valóban értelmetlen dolog arról polemizálni, hogy az ellenfelei által „diktatórikusnak” bélyegzett Fidesz hogyan „veri szét” a demokratikus intézményrendszert.

A fentiek mellett létezik egy másik tanulság is. Bár az átlagosnál jobb módúnak tekinthető budai kerület lakosságának álláspontja aligha reprezentálja a teljes népesség véleményét, elmondható, hogy a megméretés egyfajta bizalmi szavazás is volt az Orbán-kormány és az általa követett gazdaságpolitika mellett. Mostanára nyilvánvalóvá vált, hogy az eddig bevezetett intézkedések nem hoztak átütő eredményt. Ezt maga a kabinet is elismerte, hiszen az IMF-től való segítségkérés félreérthetetlen jele az irányváltásnak. Az urnák előtt megjelent szavazók már tudatában voltak ennek, mégsem módosítottak az eddigi politikai preferenciájukon. Mindez azt jelenti, hogy továbbra sem a kormányt tartják a bajok legfőbb okozójának. A jelenlegi krízishelyzetben ez a bizalom a legfontosabb érték, amit csak egyféleképpen lehet meghálálni: a költségvetés rendbetételével és az eddiginél hatékonyabb válságkezelő politikával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.