Árulkodó feltételek

Több réteget le kell hámozni az Európai Bizottság frissen kiszivárogtatott kívánságlistájáról ahhoz, hogy kiderüljön, mik Brüsszel és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) valódi szándékai.

Magyar Nemzet
2012. 07. 10. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a szép csomagolást eltávolítjuk, az látható, hogy a multinacionális vállalatok terheinek a csökkentését követelik Magyarországtól. Sokallják a bankok fizetnivalóját, kivezetnék a válságadókat, módosítanák a távközlési adót. Elvárják továbbá, hogy a kormány egyeztessen velük szavazás előtt a költségvetésről és nyíltan kiállnak a privatizálás mellett. Mindezt persze hangzatos és üdvözölhető ajánlásokkal ültetik körbe. Ilyenekkel, hogy javítani kell a középtávú tervezésen, meg kell szüntetni a piactorzító szabályokat, hatékonyabbá kell tenni a szociális juttatásokat, csökkenteni kell a cégek adminisztrációs terhein, nagyobb hangsúlyt kell fektetni a munkahelyteremtésre és a munkaerő képzésére. Nehéz azonban komolyan venni azt, hogy a külföldi szervek – amelyek ajtajainál sorban állnak a hazai intézkedések által megsértett nemzetközi vállalatok vezetői – tényleg a munkaerő képzése miatt aggódnának.

A bizottság a dokumentum alapján az energiaadó növeléséért, a vagyonadó és ingatlanadó kivetéséért fog síkra szállni, hogy ebből aztán az alacsonyabb jövedelműek adóterheit lehessen mérsékelni. Ezt olvasva úgy tűnik, mintha Brüsszelbe még nem jutott volna el a tízpontos akcióterv, amely épp a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévők foglalkoztatásán kíván adó- és járulékcsökkentéssel segíteni. Ha valóban ezen réteg gondjai érdekelnék az uniót, nem kötnének bele a program pénzügyi fedezetébe, hagynák, hogy a kormány megadóztassa a jegybanki tranzakciókat, s ebből állja a 300 milliárd forintos terv költségének egy részét. Ezzel szemben minden jel szerint arra készülnek, hogy megakadályozzák az illeték kivetését, hiszen szerintük túl nagy terhet jelentene az a pénzintézeteknek, s a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét is sértené. Pedig lenne honnan lecsípni, az MNB vastag kamatokat fizet a sok esetben spekulációs szándékkal parkoltatott pénzekért – csak nem tetszik a „jóakaróknak” a nem ortodox lépés… Szintén az alacsonyabb keresetűek helyzetének javítására hivatkozva köt bele várhatóan az unió a kormány gazdaságpolitikájának alapvető elemébe, az egykulcsos adóba. (Állítólag ez lehet a jövő kedden kezdődő tárgyalások sarokpontja.) Mindezt úgy, hogy közben pironkodás nélkül tiltakoznak a valóban tehetős cégek arányos megadóztatása ellen. Nem érdekli őket, hogy az egy kulccsal az ország végre ledolgozta hátrányát a régiós vetélytársakkal szemben, illetve a középosztály hosszú évek után esélyt kapott arra, hogy munkával előre juthasson.

A bizottság az IMF-fel együtt az ország belügyeibe készül súlyosan beleavatkozni, a pénzügyi keretről szóló megállapodás létrejöttét olyan feltételekhez kötnék, amelyeknek semmi közük a hitelképességhez. Megelégelték ugyanis azt, hogy Magyarországon a válság terheit nem a kisemberrel fizettetik meg, hanem szétterítik a számlát, tabukat döntenek le. Rossz hír, hogy a „csillagok állása” jelenleg nekik kedvez, ugyanis a válság – a két éve előre jelzett kilábalás helyett nemzetközileg mélyültek a gondok – alaposan rontja Budapest tárgyalási pozícióját. Hiába ugyanis minden hazai erőfeszítés a költségvetés kordában tartására és a gazdaság talpra állítására, az uniós adósságkrízis kényszerhelyzetbe hozta a kabinetet. Ideges piaci hangulatban a magas államadósság és az örökölt nehézségek miatt szükség van a pénzügyi védőhálóra. Ennek pedig, mint látjuk, az ára nem szokványos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.