A jegybank bűne

Az MNB eddigi előrejelzései szerint hosszú évek óta mindig a következő esztendőben érhetjük el az inflációs célt.

Magyar Nemzet
2012. 08. 15. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt-hat éve minden egyes kiadványukban szépen lefelé simul az inflációs görbe, megnyugtató hatást kifejtve az elemzések olvasóira: igen, majd jövőre jobb lesz, már látni a fényt az alagút végén, csak egy kis kitartás és mérséklődik a drágulás. Végül is a jegybank írásba foglalt fő feladata ez, és nem más: az árstabilitás biztosítása. Ennek a szent célnak az érdekében, legalábbis erre hivatkozva tartják a régióban a legmagasabb szinten, jelenleg hét százalékon az alapkamatot. A legfrissebb statisztikák katasztrofálisak: miközben a gazdaság lassul – többek között az irreális alapkamat miatt –, az infláció még mindig hat százalék körül alakul. A monetáris politika teljes csődöt mondott.

Egyrészt a jegybank elbukott az infláció elleni harcban. Továbbra is nálunk emelkednek az árak a leggyorsabban az egész Európai Unióban, ráadásul annak ellenére, hogy Magyarországon a legmagasabb az alapkamat. Kell ennél több magyarázat?

Már nem hihető egyetlen okfejtés sem az MNB részéről. Évek óta ugyanazt halljuk: az ok a magas nyersanyagár, energiaár, élelmiszerár begyűrűzése. De a kedvezőtlen világpiaci hatások miért csak a Kárpát-medencében fejtenék ki a hatásukat? A világpiaci ár ezek szerint megáll valahol a Lajtánál, elgondolkozik, és úgy dönt, hogy itt meglódul, majd az országot elhagyva ismét csökkenni kezd? Egyetlen épkézláb indoklás sem látott eddig napvilágot, amely hitelesen alátámasztaná, hogy a rendkívül magas magyar kamatszint, a gyér lakossági fogyasztás és a stagnáló gazdasági teljesítmény ellenére még mindig hömpölyög az infláció. Mivel a jegybank hivatalos célja, mármint az árstabilizáció elérése nem sikerült, levonhatjuk a következtetést, hogy a magas kamat fegyverével nem az inflációt, hanem a beruházásokat és a gazdaság élénkítését sikerült túszul ejteniük. Egyszerű: ha a bankok biztonságos forintbefektetést szeretnének, akkor állampapírt vesznek, amelynek kamata hét-nyolc százalék. Ezt biztosan megkapják, sem ügyfelekkel, sem kockázatkezeléssel nem kell bíbelődniük. Másrészt vásárolhatnak kéthetes MNB-kötvényt, ez esetben is mérget vehetnek rá, hogy hozzájutnak a hétszázalékos hasznukhoz. Ha viszont mégis úgy döntenek, hogy hiteleznek a lakosságnak és a vállalkozásoknak, akkor a hét százalékra nyilvánvalóan ráteszik a saját hasznukat, költségeiket, és a hitelkihelyezés kockázatából adódó lehetséges veszteségeket. Így mire a hitel eljutna a beruházóhoz, addigra 11-15 százalékra kerekedik a kamatszint. Ki tud ennyi profitot hosszú távon és tisztességesen kigazdálkodni? Nem sokan. A tavalyi és az idei beruházási adatok szerint évek óta jelentős csökkenés tapasztalható, még az amúgy is rossz előző évekhez viszonyítva is. Mindez nyilvánvalóan kevesebb munkahelyet és befizetett adót jelent. A magas kamatoknak tudható be az építőipar 10-15 százalékos évi visszaesése is.

A Népszabadság ugyan impozáns adatokat közölt tegnapi számában néhány régiós állam gazdasági növekedéséről, azt azonban elfelejtette hozzátenni, hogy egyik mintaországban sincs hétszázalékos alapkamat, amely megfojtja a növekedést, akadályozza a beruházásokat, mérsékli a foglalkoztatottak számát, mi több, még generálja is a szegények adóját, az inflációt. A valódi piac – a gazdaság, a termelők, a fogyasztók, a társadalom – kamatcsökkentést vár, sőt ma már követel a monetáris tanácstól, mert az eddigi monetáris politika zsákutcába vitt. Simor András elnök nemsokára úgyis távozik, neki már mindegy, de az országnak nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.