A védőháló ára

Ha többet kell fizetniük az embereknek és kevesebbet a tőkének, akkor ez nem fog menni – nem lesz újabb hitelmegállapodás az IMF, az EU és Magyarország között.

Magyar Nemzet
2012. 09. 06. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csak azért, mert Orbán Viktor ezt mondta tegnap az egyik közösségi portálon. A kormány egyszerűen nem vállalja önként azt, hogy elveszíti a 2014-es választásokat. Nem játssza el a Bajnai-féle bábkabinet szerepét, nem adja át az IMF-nek az ország vezetését. S nem adja fel azt a gazdaságpolitikát sem, amelynek az igazságosabb közteherviselés, a multik adóinak növelése az egyik legfontosabb tétele. Nem tehetik meg ezt Orbánék, mert akkor a 2010 nyarán kapott mandátumról, a kitörés lehetőségéről, az új utakat választó országról mondanának le, ami megfizethetetlen ár egy nemzetközi védőhálóért.

A nagy kérdés persze az, hogy tényleg a hazai életszínvonal további csökkentését és a profitszivattyú újbóli beindítását követeli-e tőlünk az IMF. A nemzetközi szervezet magatartása e téren kiismerhetetlen. A szakértők egy része azt állítja, hogy a hitelszervezet tárgyalásra érkező küldöttei csupán egy étlapot hoznak magukkal, amelynek az elején szerepelnek az elérendő költségvetési és makrogazdasági célok, utána pedig azok az eszközök, ajánlások, amelyek az IMF szerint segíthetik a megfelelő törlesztőrészleteket is kiizzadni képes büdzsé felállítását.

Tehát egy listáról van szó, amelyről a kormány választhat, vagy ajánlhat mást a helyébe. A barátságos arcú, mosolygós diplomatákat felsorakoztató valutaalapról szóló értelmezéseknek ugyanakkor ellentmond például az, hogy az IMF most éppen a hatnapos munkahét bevezetését írná elő a görögöknek. De nemrég Romániában is keresztülvertek egy rakás megszorítást, amibe belebukott az előző kormány. S akárhogy csűrik-csavarják is, a nóta vége valahogy mindig az, hogy az adósnak a polgároktól a tőke felé kellene átcsoportosítania az állami összegeket.

„Az IMF a bankokat pártolja, mi pedig az embereket” – a magyar miniszterelnök határozta meg ekképpen az IMF és az EU táskás embereinek júliusi látogatása után a tájékozódó tárgyalások mérlegét. Márpedig ez a két szempont fényévnyire van egymástól. Ezért is furcsa, hogy Orbán Viktor a minap arról nyilatkozott, gyorsan tető alá hozható a megállapodás, miközben a küldöttség távozása óta úgy tűnik, nem történt semmi lényeges fejlemény. Alternatív csomagot készítünk az IMF diktátumaival szemben – árult el egy lehetséges magyarázatot tegnapi videoüzenetében a kormányfő.

Ez arra utalhat, hogy a kabinet mostanra megtalálta a Költségvetési Tanács által is várt receptet arra, hogy miképpen teremthető elő a jövő évi büdzsében a munkahelyvédelmi akcióterv fedezete, és hogyan szüntethetők meg azok a bizonytalanságok, amelyek a jelenleg a parlament előtt fekvő tervezetben 300-500 milliárd forintot is érinthetnek. Azt, hogy ezekre alapozza-e a bejelentését a kormányfő, remélhetőleg legkésőbb hétfőig megtudjuk, amikor Orbán Viktor a törvényhozásban beszámol a tárgyalások körüli helyzetről.

Annyi bizonyos, hogy stabilabb költségvetési elképzelésekkel kellene visszaülnünk a tárgyalóasztalhoz, mert ha nem így járunk el, legfeljebb egy aduász marad a kezünkben: jórészt azért szorulunk a védőhálóra, hogy a Gyurcsány Ferenc által 2008-ban felvett megahitelt az IMF-nek visszafizethessük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.