Következmények nélkül

Tegnap ismét megbizonyosodhattunk arról, hogy ebben az országban nehéz politikai felelőst találni bármiért, és hogy a lelkiismeret, mint olyan, kevesekben munkálkodik.

Magyar Nemzet
2012. 09. 26. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kellemes szerda délelőtti program azoknak, akiket esetleg érdekel, mennyi hazugságot bír ki a parlamenti födém. Aki járt már hasonló jellegű, a felelősséget firtató ülésen, úgyis tudja, hogy sokat. Kiváló a hangulat, finom a kávé, barátságosak a képviselők, és a felelősségvállalás nyomasztó terhe senkit sem feszélyez különösebben. Ebben az oldott légkörben Veres János korábbi pénzügyminiszter tegnap például azt találta mondani, hogy szakmailag őt soha senki nem kritizálta a Nemzetközi Valutaalaptól felvett hitel ügyében. Szép mondat egy olyan embertől, aki – a törvény szerint – az államháztartásért felelős tárcavezető volt 2008 őszén, amikor hazánk az államcsőd szélére került. Veres tulajdonképpen csak hozta az eddigi formáját, úgy, mint bármikor, amikor az elszámoltatás kérdése felvetődött vele kapcsolatban. A válasza mindig egyszerű, és nehéz belekötni: „Nem szakmai, hanem politikai a vita.” Kész. Innentől kezdve a volt pénzügyér lesz az áldozat, és az őt kérdezők egy politikai koncepciós terv részesei, amiért érdeklődni merészelnek afelől, hogy s mint kerülhetett csődhelyzetbe az ország. Ez egyébként tegnap sem derült ki.

Viszont arról értesülhettünk a volt szocialista potentátoktól és Simor Andrástól, a jegybank elnökétől, hogy 2008-ban az ország gazdasági helyzetével és az IMF–EU-tárgyalásokkal kapcsolatban minden nyilvános volt, mindenki tette a dolgát, nem követtek el hibákat, sőt, valójában az Állami Számvevőszék tévedett, amikor vizsgálta az eladósítás okait. Nem akadt felelőse, hogy 2006-tól 2010-ig 60 százalékkal nőtt az állam adóssága, és annak sem, hogy megduplázták a devizaadósság arányát. Mint megtudtuk, az óriás hitelmegállapodásra a lakosság számára átlátható, elszámoltatható módon került sor. Az IMF segítségéért folyamodó Simor András is békésen üldögélt: szerinte mindent megtett, amit tehetett, egyébként is az ő dolga az árstabilitás őrzése. Azt csak az IMF nemrég megjelent, a kelet-közép-európai válságkezelésről szóló tanulmányából tudjuk, Simor volt az, aki felhívta az IMF vezetőségét, közölve, hogy itt, mármint Magyarországon elszabadult a pokol. Igen nehéz elképzelni, hogy egy csődhelyzetben a nemzeti bank egyetlen feladata az infláció kordában tartása lenne, de ha Simor ezt mondja, akkor ez biztos így is volt.

A megállapodás körülményeiről és ütemezéséről is egészen hajmeresztő történeteket hallhattunk tegnap. Veres szerint azért vették fel a pénzt, hogy megvédjék a 13. havi nyugdíjat, mint ahogy azt Lendvai Ildikó korábbi MSZP-elnök állította, aztán kiderült, hogy változott a terv, és mégis inkább a spekulánsok ellen kellett bevetni az IMF-et. A vállalt feltételekkel kapcsolatban továbbra is titok, mi történt a válság eltagadása és a megállapodás között eltelt néhány hétben. Bajnai Gordon ugyanis 2008. október elején még azt állította a parlamentben, hogy nincs válság, csak a Fidesz gerjeszti, Gyurcsány Ferenc pedig október legvégén már összehívott egy ötpárti találkozót, hogy tájékoztatást adjon az IMF-megállapodásról. Felejthetetlen pillanat volt, amikor a színjáték után az exkormányfő kiállt a publikum elé, és közölte, hogy a valutaalap semmilyen feltételt nem támaszt az országgal szemben. Mondom, jókat lehetne derülni az ilyen üléseken, ha nem tudnánk, hogy a hitelt 2014-ig nekünk kell valahogy visszafizetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.