A magyar nemzet bankja

Az íróasztal melletti elmélkedések ideje lejárt. Az emberiség globális és helyi szinten egyaránt rendkívül éles problémákkal küzd, amelyekre gyakorlati megoldásokat vár.

Magyar Nemzet
2012. 10. 30. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának négyfős többsége tegnap is úgy döntött: elsősorban a gazdasági szereplők mindennapi problémáit veszi figyelembe akkor, amikor arról határoz, hogy mekkora legyen Magyarországon a hitelezésben alapvető mércének számító alapkamat. Harmadízben lépett így a négy szakember, szemben a jegybank három vezetőjével, akik minden alkalommal az enyhítés ellen szavaztak. A tanácstagok többsége – amint rálépett a kamatcsökkentés útjára – azonnal támadások kereszttüzébe került. Orbán és Matolcsy bérencei, szakmai helyett politikai döntés – hangzott a verdikt, amihez rögtön párosult a – bizonyára szakmailag mélyen megalapozott – jóslat is: elveszíti hitelességét a jegybank, és emiatt ismét elszáll a forint. A rémképekből természetesen nem valósult meg semmi. Egyetlen fekete felhő sem jelent meg a lázadó monetáristanács-tagok fellépése miatt az ország egén. Ugyanakkor az eladósodott polgárok már megkapták bankjuktól azt az értesítést, amelyik alacsonyabb törlesztőrészleteket jelez, és a három csökkentés után biztosan közelebb kerültünk ahhoz is, hogy elérhetőbbé váljanak a vállalkozások számára a sokszor a túlélést segítő hitelek.

– A reálgazdaság az egyetlen értékteremtő tényező – jelentette ki a minap egy interjúban Gerhardt Ferenc. A kamatvágó „négyeshez” tartozó szakember ezzel a mondattal szemléletesen jelezte, miért nem csupán az inflációs görbéket vették figyelembe döntéseik során, amint az az elmúlt években szinte mindannyiszor jellemző volt a testületre. A jegybankról szóló törvény a pénzromlás fékezését – szakszóval élve: az árfolyam-stabilitást – írja elő a monetáris tanács számára. A középtávú cél 2007 óta az infláció leszorítása három százalékra, amelyet öt év alatt sohasem sikerült az MNB-nek elérnie. Arra viszont jó volt ez a feladat, hogy az intézmény elegánsan kivonja magát a magyar valóságból, és elhárítson minden olyan felkérést, amely botor módon arra irányult, hogy a tekintélyes intézmény is vegye ki a részét a gazdaságot sújtó válság megoldásából.

Simor András, a jelenleg regnáló elnök azért néha úgy érezte, mégis volna dolga ezzel kapcsolatban. Fel is tárcsázta a Nemzetközi Valutaalapot, amikor a krízis 2008 végén megérkezett. Azután síelni ment, amikor elszabadult a forint árfolyama, és messzi bércek tetejéről szemlélte, miképp duplázódik, triplázódik meg a hazai devizahitelesek törlesztőrészlete.

 

Ennek a finom, távolságtartó világnak vége. A polgárok mindennapi gondjai lassan mindenhol utat törnek maguknak. A monetáris tanácsban már fordulni látszik a kocka. Csak nem szabad megállni, mert Magyarországon három-négy százalékos alapkamat indokolt. Ne feledjük azt se, hogy Simor András mandátuma a jövő év tavaszán lejár. Ez pedig esélyt ad arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank ismét azé a közösségé legyen, amelyiktől a nevében lévő első két szót kölcsönözte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.