A jelenleginél alacsonyabb kamatszint indokolt

A várható inflációs és pénzpiaci folyamatokat, valamint a tartósan gyenge keresletet figyelembe véve a jelenleginél alacsonyabb kamatszint indokolt.

KG
2012. 10. 30. 15:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A monetáris tanács tagjai úgy fogalmaztak, hogy további kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha az elkövetkező hónapokban beérkező adatok alátámasztják a kedvező pénzügyi piaci folyamatok tartósságát és megerősítik, hogy a középtávú inflációs kilátások összhangban állnak a 3 százalékos céllal. A monetáris tanács a gyenge keresleti környezet tartós fennmaradására számít, az inflációs célt 2014-ben, az inflációt érintő átmeneti sokkok hatásainak kifutása után elérhetőnek tartja. A tanács az elemzői várakozásoknak megfelelően 0,25 százalékponttal, 6,25 százalékra csökkentette az alapkamatot keddi ülésén.

Simor: Szűk többség volt a csökkentés mellett

A monetáris tanács előtt a 6,5 százalékos alapkamat tartására, valamint 0,25 százalékos csökkentésére vonatkozó javaslat volt, a szűk többség a csökkentésre szavazott, így az alapkamat 6,25 százalékra módosult – mondta Simor András, az MNB elnöke sajtótájékoztatón.

A „szűk többség” arra utalhat, hogy a tanács ismét 4:3 arányban szavazott a kamatcsökkentésről, akárcsak az elmúlt két alkalommal. Simor András elmondta, hogy az infláció tartósan a cél fölött maradhat. A legutóbbi inflációs jelentés óta kiderült, hogy a pénzromlás szeptemberben 6,6 százalékra gyorsult – jelezte. Az MNB prognózisa szerint az idén 5,8 százalékkal, jövőre 5,0 százalékkal nőnek a fogyasztói árak.

Elemzők: nem volt meglepetés a kamatvágás

A Reuters brit hírügynökség által megkérdezett banki elemzők túlnyomó többsége is kamatvágást várt. A befektetők részben a piaci folyamatok elmúlt hónapban tapasztalt viszonylag kedvező alakulása, részben pedig a monetáris tanács előző két hónapban követett stratégiája miatt számított most is kamatcsökkentésre – értékelt Jobbágy Sándor, a CIB Bank szenior elemzője. Kifejtette: a monetáris tanács tagjainak többsége az augusztusi és szeptemberi 25 bázispontos csökkentést elsősorban a gazdasági növekedés, illetve a belső kereslet gyengeségével, valamint a hitelezés támogatásának szükségességével indokolta. Emellett a kamatcsökkentésre szavazó tanácstagok érvelése a kedvező piaci folyamatokra, így a magyar eszközöktől elvárt kockázati felár csökkenésére épült, valamint arra, hogy a céltól hosszabb távon is eltérő infláció elsősorban egyszeri, a monetáris politika hatáskörén kívül eső tényezők miatt áll fenn.

Jobbágy szerint ezek a tényezők nem hoztak érdemi újdonságot az elmúlt egy hónap folyamán, és a piaci árfolyamokba lényegében beépült a kamatcsökkentés. Hangsúlyozta: a döntés nem okozott meglepetést, annak ellenére sem, hogy az elmúlt napokban mind a külső környezet, mind az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatos kommunikáció gyengítette a forintot és az állampapírpiacot.

Az Equilor vezető elemzője szerint a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 6,25 százalékra csökkentette az irányadó rátát a jegybank. A döntésnél vélhetően kisebb súllyal esett latba a kedvezőtlenebb folyamatokat tartalmazó inflációs jelentés, inkább a kockázati megítélés javulása játszhatta a főszerepet – áll a cég közleményében.

Mi lesz a forintárfolyammal?

Kuti Ákos szerint a héttagú grémium az év hátralévő részében a globális piaci hangulattól, hazánk EU/IMF-hiteltárgyalásától és az inflációs folyamatoktól függően további monetáris enyhítésről dönthet majd.

„Az augusztusi/szeptemberi kamatvágást követően csak mérsékelt gyengülést érzékeltünk az EUR/HUF-kurzusban, a kereskedési sáv a korábbi 270-275-höz képest átkerült a 280-285-ös zónába. A mostani kamatdöntést követően azt várjuk, hogy a forint teszteli a 286-288-as sávot az euróval szemben, azonban tartós forintgyengülésre továbbra sem számítunk” – áll az Equilor közleményében.

Londonból jelentik

Londoni elemzői vélemények szerint a keddi kamatcsökkentés után már korlátozottabb a Magyar Nemzeti Bank további monetáris enyhítési mozgástere. William Jackson, az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző ház, a Capital Economics európai felzárkózó piacokra szakosodott közgazdásza a keddi MNB-kamatdöntést kommentálva közölte: a cég nem zár ki „még egy vagy két” további kamatcsökkentést a következő hónapokra, de azt kétli, hogy az MNB-alapkamat a piac által jelenleg árazott 5,25 százalékig csökkenne jövőre.

Jackson úgy vélekedett, hogy ha nincs érdemi előrehaladás az IMF/EU-megállapodás ügyében, akkor egyre nehezebb lesz fenntartani a monetáris tanács külső tagjainak enyhítésre hajló alapállását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.