Bízhatunk-e Romneyban?

Célegyenesbe fordult a 2012-es amerikai elnökválasztási kampány abban a pillanatban, amikor Obama és Romney megvívta harmadik közvetlen összecsapását.

Magyar Nemzet
2012. 10. 24. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dolognak azért van jelentősége, mert a Romneyt érő vádak nagy része azzal kapcsolatos, hogy politikai pályafutása során milyen jelentős kanyarokat írt le céljai eléréséért; az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy egy olyan üzletembernek, mint ő, ez a „manőverkészség” a siker záloga is egyben. Márpedig Mitt Romney igencsak sikeres befektetői karriert futott be azokban az évtizedekben, amikor a deregulációval Washington bedobta a gyeplőt a pénzügyi szektor paripái közé. Némi rosszindulattal hozzátehetnénk: ez a korszak a 2008 óta „megcsodálható” végeredménnyel zárult, amely nemcsak az Egyesült Államokat, hanem a vele szimbiózisban élő Európát, a jóléti és fogyasztói társadalmak „szabad világát” is alapjaiban rázta és rázza meg.

Innen, a Nyugat keleti perifériájáról az a legnagyobb kérdés, hogy Romney azonosítható-e Amerikának ezekkel a rossz szellemeivel. Valóban hisz-e abban, hogy az amerikai szupremácia fenntartható, hogy a XXI. századnak is amerikai évszázadnak kell lennie? Tényleg elhiszi-e azt, hogy az állam hátrahúzódhat, s a kapitalizmus önszabályozása majd mindent a helyére tesz?

A kérdések sarkítottak, ám nekünk aligha lehet kedvező, ha igenlő rájuk a válasz. Mert Európa, benne térségünk és konkrétan Magyarország nem egy olyan Egyesült Államokban érdekelt, amely túlfeszíti magát az egypólusú világ elillant vízióját kergetve s a történelem végének bukott tételét hirdetve. Hasonlóképpen nem vagyunk érdekeltek a szabadjára engedett multinacionális korporációk, pöffeszkedő nemzetközi szervezetek lokális szuverenitást, demokráciát, gazdaságot és kultúrát aláásó előretörésében.

Épp ellenkezőleg, egy olyan szövetségesre van szükségünk, amely saját helyzetét normalizálja a többpólusú világ változásainak, benne saját erőforrásainak realitásai közepette. De félreértés ne essék: Amerika túlnyújtózkodása, ami az 1991 és 2009 közötti (különösen a 2001 utáni) időszakot jellemezte, nemcsak minket veszélyeztet, hanem magát az Egyesült Államokat is. Ha elpattan a húr, nem lágy huppanás következik, hanem szabadesés és becsapódás. Amerikának most a józan eszét használva tudnia kell engedni, ezzel kerülheti el a hagyományos birodalmi sorsot. Ha pedig jól csinálja, a birodalmi jelzőre se lesz szükség, ahogy arra a nagyság valóban sikeres és csodált évtizedei során sem volt.

Barack Obama ezen az úton indult el, ám egy ciklus nem volt elég annak véghezviteléhez; az intézményi és politikai (titkosszolgálati, katonai, ipari komplexum) tehetetlenséget még az elnöki hivatal is csak nehezen gyűrheti le. Romney Republikánus Pártja sokszor a felelőtlen ellenzék szerepét játszotta ezekben a csatározásokban, s ez elkerülhetetlenné tette, hogy a jelöltségért vívott küzdelemben ő is szélsőséges hangnemet üssön meg. Középre fordulása jó előjel, de ha győz, politikai háttere miatt neki még nehezebb dolga lesz Amerika valóban normális vágányra terelésével.

Ha győz, és ha titkon ő is arra a geopolitikai felismerésre jutott, mint Obama.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.