Meguntuk, hazamehetnek

Egy forradalmi mozgalomnak nemcsak az a halála, ha leverik, hanem az is, ha a tiltakozást összehozó ok egyszer csak megszűnik.

Magyar Nemzet
2012. 12. 19. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök és nyomában a kormány lényegi kérdésben írta át teljesen a korábbi terveit. Nem korrekció történt; új koncepció született. Aminek csak örülni lehet. Az a nyilvánosságot kapott, nem cáfolt javaslat ugyanis, amely drasztikusan csökkentette volna az államilag támogatott hallgatói létszámot, és lényegében az egész rendszert a diákságot – ha kedvező kamattal is, de – eladósító diákhitel 2-re építette volna, okkal keltett riadalmat. Félő volt, hogy éppen a tehetséges, szerényebb anyagi körülmények közül érkező fiatalok (illetve a családjuk) nem mernék az eladósodás kockázatát vállalni. Ez pedig a következményeket tekintve ellentétes lett volna azzal a politikával, amit a Fidesz régóta képviselt, s amit népszavazás vésett kőbe számára 2008-ban. Valójában az emiatt várható hitelvesztés volt az, ami változtatásra késztette a kormányt, kevéssé a múlt héttől utcára vonuló néhány ezer diák. Akik között mentek olyanok is, akik a hatalom erőszakos fellépését, a Gergényi-módszer alkalmazását igyekeztek kiprovokálni a hatalomtól, hiába.

A kabinet tegnapi döntése végképp okafogyottá tette a tiltakozást, bár jó néhány kérdőjelet hagyott az új felsőoktatási rendszerrel kapcsolatban. A ponthatárok számításáról vagy a felsőoktatási intézmények finanszírozásáról lenne mit megbeszélni; csakhogy nehéz követni a diákszervezeteket, amelyek határozott fellépésükkel előbb tárgyalóasztalhoz ültették a kormányt, majd nekik nem akaródzik helyet foglalni ott. A keretszámok köddé válása után olyan vitás témák maradtak, amelyekben a kormány könnyen maga mellé állíthatja a társadalom többségét akár a hallgatók, akár a velük szövetségre lépett egyetemi vezetők ellenében. Az elmúlt időszak pazarlásoktól sem mentes gazdálkodásának szabhat korlátot a kancellár, akinek érkezése akkor is támogatható, ha a rektorok ezt az autonómia felszámolásaként láttatják. Ha pedig továbbra is tüntetni óhajtanak ellene a diákok, a hallgatói szerződésről, az úgynevezett röghöz kötésről érdemes lenne népszavazást tartani ezzel a kérdéssel: Akarja-e, hogy Magyarország ellentételezés nélkül támogassa más országok szakember-utánpótlását? Valószínű, hogy a friss kormánydöntés a költségvetésre is hatással lesz, ám a felsőoktatás valóban az a terület, ahová válság idején is érdemes forrásokat bevonni. Még szerencse, hogy nincs szigorú IMF-kontroll, hiszen a valutaalap alighanem megvétózna egy ilyen lépést.

Mindezek ellenére az egyetemi hallgatóknak, a hozzájuk csapódó középiskolásoknak és másoknak alkotmányos joguk ezután is tüntetni, sztrájkot szervezni, vidám akciókkal múlatni az időt. Tiltakozni, a hatalommal pimaszkodni izgalmasabb, mint a tárgyalóasztalnál részletkérdésekkel pepecselni, előadásra járni vagy vizsgára készülni. De ennek már nincs köze a keretszámokhoz, s a résztvevők már nem jogaikért kiálló öntudatos ifjak, hanem egy politikai játszma dróton rángatott figurái. A diákmegmozdulások erejét a kormány keretszámokról hozott politikai döntéséig a mozgalmat övező társadalmi szimpátia adta. Az újabb és újabb tiltakozások ezt a bizalmat kezdik ki, az oktalanul hőzöngők ellen fordítják a közhangulatot.

Ennek belátásához nem kell diploma.

Szerető Szabolcs

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.