Szűk rétegek

Semmiképpen sem kell megmenteni a devizában eladósodottak szűk rétegét. Ezt a jegybank előző vezetésétől megörökölt Király Júlia alelnök találta mondani jóval a válság begyűrűzése után.

Magyar Nemzet
2013. 03. 26. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felvetését osztotta a Gyurcsány Ferenc jelölte Simor András is, hiszen, mint mondták, nincs ingyenebéd. Nem tudni, nekik ugyan mi számíthat szűk rétegnek, mindenesetre a nemzeti bank adatai szerint több mint egymillió háztartás tagja ennek az egészen szűk körnek. Durván három-négy millió lakos érintett, akár meg is hívhatnák egymást egy közös kávézásra, hogy megbeszéljék hasonló jellegű gondjaikat. Például azt a pár ezer milliárd forintnyi, devizában nyilvántartott tartozásukat, amit még vissza kell valahogy fizetniük a bankoknak, ha el szeretnék kerülni a kilakoltatást. De addig is, amíg Király Júlia asszony a nemzetközi sajtónak panaszkodik a távozásáig hátramaradó pár hónapjának megpróbáltatásairól, a parlament tegnap az árfolyamgát meghosszabbításával segített a szűk rétegen.

Mivel a ki tudja, hány platformból, pártocskából álló álbaloldal mindent megtett annak érdekében, hogy összezavarja a lakosságot a kormány devizahiteleseket mentő, illetve rezsicsökkentő intézkedéseivel kapcsolatban, először érdemes tisztázni, miért érheti meg sokaknak az árfolyamgát rendszerébe belépni.

Még három évig, de legkésőbb 2017 közepéig a frankban eladósodottak a napi árfolyam helyett 180, az euróhitelesek pedig 250 forintos állandó árfolyammal számolva törleszthetik a havi részleteket. Időt nyernek, és lehetőséget, hogy megtarthassák jelzáloggal terhelt ingatlanjukat addig is, amíg a második világháború utáni legmélyebb pénzügyi krízis véget ér. Ahogy Csaba László közgazdászprofesszor a minap fogalmazott: minden válságban az a jó, hogy egyszer véget ér. Reménykedjünk abban, hogy 2017-ben a jelenleginél kiszámíthatóbb nemzetközi gazdasági környezetben jobb eséllyel törleszthetnek a hazai adósok. A másik előny, hogy az aktuális és a rögzített árfolyam közötti különbséget egy olyan gyűjtőszámlán vezetik, amelynek kamatterhét zömében az állam és a bankok együttesen viselik.

A tegnap elfogadott hosszabbítás jelzi, hogy a bankok és a kormány között – a bankadó meghosszabbítása és a tranzakciós illeték emelése ellenére is – időközben olyan kapcsolat alakult ki, amely az egyenrangúságon és a bajok közös megoldásán alapulhat. Változtak az erőviszonyok: a pénzügyi felügyeleteket is bevonva közösen jegyzik az árfolyamgát lehetőségét hirdető kampányt is. Senkinek sem érdeke ugyanis a kilakoltatások elszaporodása, a bankok számára nem is elsősorban morális szempontból, hanem a könyveikben megjelenő behajthatatlan követelések miatt. Eddig a közel félmillió jogosult csaknem egyharmada kérte az árfolyamgátat, és május végéig még több tízezer család élhet a lehetőséggel. Ha mindehhez hozzáadjuk azt a 170 ezer családot, amelyek a sokat támadott végtörlesztéssel jutottak ki a devizacsapdából, és azokat, akik a Nemzeti Eszközkezelő segítségét vehetik igénybe, akkor már közel egymillió embert érintettek a mentőintézkedések. Nem is annyira szűk ez a réteg!

Lám, ilyen az, amikor a pénzügyi felügyelet, a bankszövetség és a gazdasági tárca együtt lép fel. Így, közösen 2007-ben a devizahitelezést azonnal le kellett volna állítaniuk, hiszen már a svájci jegybankból is ideszóltak, hogy nem tudja a kormány, mekkora bajba sodorja az országot. A Pénzügyi Stabilitási Bizottság akkori tagjai közül az egyiket azóta magas állami kitüntetésben részesítették, a másik ma is benn üldögél a parlament MSZP-frakciójában, a harmadik pedig talán éppen a külföldi befektetéseivel foglalatoskodik.

(Szabó Anna)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.