A XXI. század egyháza

Újat mutat nekünk Ferenc pápa, mégpedig minden tekintetben. Új nevet választott, így száma sincs, azaz senkihez sem lehet, érdemes mérni.

Magyar Nemzet
2013. 04. 14. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A döntést az egyházban a pápa mondja ki. Őt Krisztus jelölte ki erre a feladatra, ő az emberek halásza, ő irányítja a hívek közösségét. Nem lehet tehát azt mondani, hogy mostantól az újonnan felállított tanácsadói testület irányítana, hiszen a felelősség nem a nyolctagú csoport tagjaié, hanem Ferenc pápáé, de a törekvés egyértelmű, legyen szava mindenkinek az egyházban, Fekete-Afrikának és Latin-Amerikának is. A globalizáció létezik, benne vagyunk, a szentatya Twitter-üzeneteket küld, a Szentszéknél pedig dolgozik egy kibertámadásokat kivédő hackercsapat, így nem volna bölcs döntés, ha a Vatikán behunyná a szemét, és ragaszkodna a régi világhoz, csak azért, mert régi, s mert akkor még más volt a hatalmi pozíciója. Ferenc pápának feltett szándéka, hogy az egyházi pompát visszafogja, s ahogy ő az emberek közé megy, úgy az egész egyházat kicsit egyszerűbbé és életközelibbé tegye. Mert nem minden ember katolikus, nem mindenki hisz a megváltásban, s ezek pontosan olyan értékesek Jézus számára, mint Tarcisio Bertone bíboros.

A forradalomhoz azonban nem elég kizárólag Ferenc pápa elkötelezettsége, a megtisztuláshoz az egész Kúriának együtt kell működnie. Márpedig a Vatikán nem éppen a rugalmasságáról híres, az évezredes hagyományokat nem lehet, nem is szabad kidobni az ablakon. Ennélfogva egyáltalán nem biztos, hogy Ferenc pápa útja valóban üdvözítő lesz, s az egyház reformját így kell végrehajtani. A pápa ismeretlen vizekre vezeti az egyházat, ahol talán tükörsima lesz a tenger, és kedvező szelek fújnak majd, de minderre semmiféle biztosíték nincs, csak a remény és az örök bizakodás. A reformok sikeréhez szükség lesz a kúriai bíboros atyák teljes hűségére és olyan aktivitására, amilyenre sem II. János Pál, sem XVI. Benedek idején nem voltak rákényszerítve. Persze az egyház alakul, Ferenc pápa pedig a törekvésekkel csak folytatja a fél évszázada, a II. vatikáni zsinattal indított reformfolyamatot, csakhogy ahhoz valóban nagy bölcsesség és a Gondviselés különleges áldása szükséges, hogy megtalálja az arany középutat a modernség és a hagyomány között.

Ahogy a tunéziai tüntetők mondták, lehet ugyan az ő harcukat Twitter-forradalomnak nevezni, de azért a mobiltelefonos üzenetküldés hatására nem menekült volna el a diktátor, az igazi sikert azok vívták ki, akik az utcán, fizikai valójukban jelen voltak. Ezért a XXI. század egyházától sem kell digitális forradalmat várni, hanem azzal újul meg, hogy visszanyúl a múlthoz, a falusi plébániákat helyezi előtérbe. Jó papokat képez, s figyel azokra, akik életüket Istennek ajánlották, nehogy visszaéljenek a bizalommal. Ferenc pápa egyháza egyelőre csak körvonalazódik, de az biztos, hogy ezeket a körvonalakat nem a templomok fogják kijelölni, hanem a városok, a terek, a kávézók, a repülőterek, a mobiltelefonok. A szétaprózódott emberi társadalom minden egyes emberét igyekszik megtalálni. Ha pedig az örömhír utat talál a szívekbe a bulvárhíradók zaja mellett, akkor a XXI. század egyháza megszületett, láthatatlanul, mint a Twitter.

Sitkei Levente

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.