Kérdések a sötét zónában

Egy meghasonlott fiatalember magánakciójaként indult, mára nemzetközi botránnyá terebélyesedett Edward Snowden ügye.

Magyar Nemzet
2013. 06. 24. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) és a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) dolgozó informatikai magáncégek munkatársaként Snowden egy ponton átlátta, hogy tudását, tehetségét és szorgalmát milyen ördögi gépezet szolgálatába állította, s hogy tisztességes emberként nem lehet más választása, mint hogy szakít ezzel a rendszerrel. Bátorként vállalta azt is, hogy a világ közvéleménye előtt feltárja, miben is sántikál az Egyesült Államok kormányzata, nemcsak valódi ellenségeit, hanem saját és szövetségesei állampolgárait is célba véve. A dolgok természetéből fakadóan – akárcsak a WikiLeaks, Julian Assange és Bradley Manning közlegény esetében – ezen túl aligha állíthatunk bármit is bizonyossággal. Aki ezt teszi, gyaníthatóan nem bánik tisztességesen olvasótáborával.


A titkosszolgálatok, a nemzetbiztonság területe mindig is sötét zóna volt, ahol a dezinformáció és konspiráció a szereplők énjének részévé válik, s ahol a nyilvánosság ereje az igazság felkutatásában, mint egy fekete lyuk által befogott fénysugáré, elenyészik. Ezeknek a szervezeteknek nemcsak egyetértve, beleegyezéssel vagy kényszerből lehet dolgozni, részt venni terveik megvalósításában, hanem tudatlanul is. Az ilyen szereplők kívánatosak is, hiszen bábuként úgy teszik a dolgukat, hogy fogalmuk sincs annak mibenlétéről, így lelepleződés esetén sem tudnak a hálózatuk felgöngyölítéséhez szükséges vallomásokkal szolgálni.

Nem tudhatjuk azt sem, hogy a nemzetbiztonsági tárgyú kiszivárogtatások hátterében nincs-e valamilyen Egyesült Államokon belüli kötélhúzás. Az bizonyos, az amerikai katonai-ipari-titkosszolgálati komplexum „nehéz időket” él át: az iraki és afganisztáni háborúk lecsengésével, a terrorfenyegetettség érzetének mind nehezebb fenntartásával, a gazdasági válság nyomán megkurtított büdzsével törvényszerűen instabilitás lép fel az ilyen rendszerekben. Amikor az irodákért és íróasztalokért, programokért, költségvetési dollárokért, döntés-előkészítői befolyásért, azaz hatalomért folyik a harc, a nem kevesebb mint 16 szervezetet tömörítő amerikai „hírszerző közösségben” nem a bajtársiasság, hanem az ádáz versengés lesz napirenden. Márpedig a titkosszolgálatoknál nincs hatásosabb lépés egy program felszámolására, mint annak nyilvános felfedése – talán éppen azért, hogy alternatívaként egy másik ügynökség részéről felajánlott programnak teret nyissanak, vagy elérjék, hogy a kormány „ráfanyalodjon”. Az eset nyomán állítólag valóságos lökéshullám futott végig az amerikai nemzetbiztonságnak dolgozó iparágak privát vállalkozásain, ahol attól tartanak, hogy a szigorítandó személyi és átvilágítási követelmények így vagy úgy, de a profitjuk rovására mennek.

Ami a nemzetközi tényezőt illeti, nem vitatható, hogy az Egyesült Államok gyengülő befolyása a feltörekvőket és a hagyományos riválisokat egyaránt felbátorítja olyan akciókra, amelyek Washington pozícióinak további aláásását célozzák. A civileket ölő, helytartói diplomáciát folytató Amerika (WikiLeaks) vagy a nagy testvérként hallgatózó Amerika (Snowden) képe nagyszerű eszköz erre, függetlenül attól, hogy az első, bátor lépést megtevő kiszivárogtatónak mi is volt a szándéka.

Mert bármilyen utóéletet éljen is a botrány, bármire használják is ki, a meghasonlottságában az emberiségért tenni akaró egyén midig érdemes lehet a szimpátiánkra.

(Zord Gábor László)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.