A stabilitás diadala

Joggal sugárzott az örömtől a választások éjszakáján a németek „Muttija”.

Magyar Nemzet
2013. 09. 23. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki gondolta volna még a kétezres évek közepén, hogy a szürke kosztümjeiben egykori mentora, Kohl mellett feltűnt keletnémet politikus ily sokra viszi? Amikor átvette a CDU irányítását, még joggal gondoltak sokan arra, hogy átmeneti figura lesz, aki talán kihozza a kereszténydemokratákat a nehéz helyzetből, ám igazi karizma hiányában eltűnik majd a süllyesztőben. Már csak azért is, mert posztjára akadt azért pályázó bőven. Angela Merkel azonban a mélyről jövők tudatosságával nem adta fel, s bár nem sziporkázott, képes volt megszerettetni magát, s ami még fontosabb, kiváló politikusi erényeket felcsillantva nemcsak pártja, majd Németország, hanem egész Európa felett is átvette az irányítást. A titkot még sokáig kutatni fogják, a nyitját azonban valahol mindenképpen ott kell keresni, hogy egy mind viharosabbá vált korszak közepette Merkel a védelmet nyújtó hatalmat testesíti meg. Ő a nyugodt erő, amelyre oly sokan vágynak, a stabilitás ígérete, amit olyannyira szeretne megőrizni Németország, s annyira vágyik Európa. Most a reményeit – ha tetszik, ha nem – mindenki Angela Merkelhez köti, akiről immár végképp korszakot neveznek el a német történelemben, az azonban még a jövő kérdése, hogy mentorához hasonló nagy európai személyiségként emlékezzenek rá.

Odáig azonban még hosszú az út. Mindenekelőtt kezelnie kell azt a helyzetet, amelyet jelentős részben az ő sikere teremtett. Merkel és vele az ideológiákból visszafogó, pragmatikus néppárti politika átütő sikere nemcsak a szociáldemokraták és a zöldek kulturális hegemóniáját tette végképp múlt időbe, de leszámolt az oldalkocsiként a hatalom peremén az értékeket diktálni akaró liberális világgal is. Miután azonban a CDU egyre növekvő súlya nemcsak a vetélytársakat, hanem a hagyományos, ám megfáradt koalíciós partnert is bedarálta, most nem marad más hátra, mint az átütő siker felelősségével nagykoalíciót alakítania a szociáldemokratákkal. Nem lesz egyszerű, mert hiába csupán néhány mandátumra az abszolút többség, az SPD minden bizonnyal megkéri majd az együttműködés árát. Ez pedig azzal a veszéllyel járhat, hogy csökken a hatékonyság, s bizonytalanabbá válik a rendszer, miközben azért nem szabad elfeledkezni az euroszkeptikusok és a keleti „endékás” nosztalgia erősödéséről sem. Ebben a helyzetben a további siker és a stabilitás megőrzése érdekében a kancellárnak önmagát is meghaladva mindenképpen új lendületet kell hoznia politikájába.

Merkel győzelme mind Németország, mind Európa számára jó hír. Azt sugallja, hogy az unió mozdonya a hátrébb utazóknak is reményt sugározva robog tovább. Ez a stabilitás és a kilábalás ígérete, amelyet azonban csak megújulva őrizhet, illetve teremthet meg. Ehhez a gyorsan változó világban elengedhetetlen, hogy politikusi pályája csúcsán a biztos receptek mellett új ötletekkel rukkoljon elő, ne halogassa az egyre inkább érő hazai reformokat, s a dogmaként kezelt pénzügyi szigor mellett a növekedésre is gondoljon. Csakis így igazolhatja, hogy politikai programja nemcsak nyugalmat sugároz, hanem kellően rugalmas is.

Stier Gábor

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.