Röviddel lapzártánk előtt még nagyon úgy tűnt, hogy az amerikai törvényhozás kifut az időből, ami az államadósság-plafon megemelését illeti, így ma fizetésképtelenné válik a világ vezető hatalma. A törvényben rögzített 16,7 ezer milliárd dolláros limitet ugyan már májusban elérte, ám különböző pénztechnikai megoldásokkal el lehetett érni az esedékes részletek kifizetésének halasztását. Egészen mostanáig, amikorra az illetékes szervek kifutottak a „trükkökből”: a hitelezőknek fizetni kell, azaz a törvényhozásnak tovább kell emelnie a kötelezettségvállalás összegét. De ez csak az egyik ügy, mely megoldásra vár. Hiszen október elseje óta az Egyesült Államoknak érvényes költségvetése sincs, és a szövetségi kormányzat egy jelentős része, több százezer közalkalmazott tétlenségre van kárhoztatva, nem beszélve az állami megrendelésekből élő magánvállalkozásokról, melyekre kéthétnyi leállás hasonlóan súlyos, igaz, késleltetett hatást gyakorolt.
Politikai értelemben a két ügy, az államadósság-plafoné és a költségvetésé immár visszavonhatatlanul egymásra torlódott. Hogy ez így történt, annak pedig a közvetlen kiváltó oka egy harmadik ügy volt. A keményvonalas republikánusok szavazataikért cserébe azt követelték: vonják, vagy legalábbis kurtítsák meg a 2010-ben elfogadott, legfelsőbb bírósági próbát kiállt, most működésbe lépő egészségbiztosítási reform, gúnynevén Obamacare finanszírozását, amiről az elnök és demokratái persze hallani sem akarnak.
Tegnap éppen a demokrata többségű szenátus térfelén pattogott a labda, miután kedden a republikánus vezetésű képviselőházban nem sikerült elfogadható törvényjavaslattal előállni. A veterán szenátusi vezetők, a demokrata Harry Reid és a republikánus Mitch McConnell végül alkut kötöttek, miszerint január 15-ig szóló költségvetést alkotnak, az adósságplafont pedig annyira emelik meg, hogy az február 7-ig kitartson. A kezdeményezés persze még szenátusi és képviselőházi szavazásra várt, illetve arra, hogy Barack Obama elnök aláírja, s ezzel törvényként hatályba lépjen a határidő előtt. Az egész válsághelyzetet előidézők – élükön az ultrakonzervatív Teadélután mozgalom kedvencével, Ted Cruz szenátorral – sem jelezték, hogy ezúttal akadályt gördítenének elfogadása elé.