A szenátusban megszületett a megállapodás az adósságplafon megemeléséről és a szövetségi kormányzat finanszírozásának újraindításáról – közölte szerdán egybehangzóan a CNN hírtelevízió és az AP hírügynökség törvényhozási forrásokra hivatkozva.
Később az amerikai szövetségi szenátus vezetői hivatalosan is bejelentették, hogy megállapodás született az adósságplafon felemeléséről és a szövetségi kormányzat finanszírozásának újraindításáról. Harry Reid, a szenátusi demokrata párti többség és Mitch McConnell, a republikánus párti kisebbség vezetője elmondta, hogy az alku értelmében az adósságplafont a február 7-éig tartó időszakra emelik meg, az ideiglenes költségvetés pedig január 15-ig fedezi majd a szövetségi kormányzat kiadásait.
Ismert, Barack Obama elnök egyértelműen elutasította, hogy ez az intervallum maximum hathetes legyen.
Az adósságlimit módosításáról és az ideiglenes költségvetésről szóló törvénytervezetet a kongresszus mindkét házának – vagyis a republikánus többségű képviselőháznak is – meg kell szavaznia.
A képviselőházak döntésével kerülhető el a Világbank jóslata is, a szervezet szerint ugyanis hatalmas gazdasági katasztrófával járhat a költségvetési vita elhúzódása. A nemzetközi szervezet vezetője fel is szólította a washingtoni kormányt és az ellenzéki republikánusokat, hogy oldják fel a patthelyzetet, amely a kormány leállásához vezetett.
A törvénytervezet megszavazásának esélyét rontja, hogy a most megszületett döntés előtt múlt héten szombaton mindkét házban eredménytelenül zárultak az egyezkedések a szövetségi kormány részleges bénultságának feloldásáról és a technikai csőd elkerüléséről, igaz a szenátus vezetői részéről pozitív hangulatú nyilatkozatok hangzottak el.
Az október 17-ével kapcsolatos „médiamegszállottsággal” ellentétben a csütörtöki nap is ugyanolyan lesz a piacokon, mint a többi, akkor is, ha addig nem jön létre a végleges megállapodás a washingtoni Kongresszusban az amerikai államadósság-limit emeléséről – vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai szerint az amerikai tőzsdei árfolyamok szerdai emelkedése, valamint az irányadó tízéves amerikai kincstárjegy gyakorlatilag mozdulatlan hozama arra vall, hogy a piaci szereplők sem tartanak az amerikai államcsőd kialakulásától.
A cég szerint két jó ok van arra, hogy a csütörtöki nap is csak ugyanolyan legyen a piacokon, mint a többi. Az egyik az, hogy a kongresszus a megállapodás felé halad, és ha nem újulnak ki a pártvillongások, a következő néhány napban várhatóan megszületik a megállapodás a két házban az adósságlimit emeléséről.
A másik ok a piaci nyugalomra az, hogy október 17-e eleve nem is lett volna „D-nap”, vagyis az államcsőd (default) napja. Jóllehet a pénzügyi tárca csütörtöktől nem tud hitelt felvenni a tőkepiacon, van 35 milliárd dollár készpénztartaléka, és ehhez jönnek a napi bevételek. A kritikus időpont valószínűleg nem is érkezne el október 31-e előtt, akkor válik ugyanis esedékessé egy kamattörlesztés – áll a Capital Economics szerdai londoni elemzésében.
John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus párti elnöke szerdán arra biztatta párttársait, hogy szavazzák meg azt a kompromisszumot, amelyet a szenátusnak sikerült kidolgoznia az adósságplafon emeléséről és a szövetségi kormányzat finanszírozásának helyreállításáról. Ezt a CNN hírtelevízió közölte a republikánus képviselők szerda délután megtartott tanácskozásáról.
A házelnök közleményében leszögezte, hogy pártja folytatni fogja harcát az egészségügyi reform átalakításáért és a felelős pénzügypolitikáért, ám nem az a taktikájuk, hogy megtorpedózzák a szenátus által elért kétpárti egyezséget.
Csaknem egy százalékkal csökkentette az amerikai gazdaság növekedését és legkevesebb 24 milliárd dollár veszteséget okozott az Egyesült Államoknak a szövetségi kormányzat részleges leállása – közölte szerdán a Standard & Poor’s hitelminősítő. Ezzel a S&P szerint 0,6 százalékkal csökken az amerikai GDP a negyedik negyedévben. A hitelminősítő egyúttal 3-ról 2 százalék körüli értékre rontotta le az amerikai gazdaság idei növekedésére vonatkozó korábbi becslését.
A S&P felhívta a figyelmet arra, hogy Washingtonban most mindössze ideiglenes megoldás született, s hogy a politikusoknak a jövő év első hónapjáig kevés idő áll rendelkezésére egy hosszú távú kompromisszum kidolgozásához, ami várhatóan kihat majd a fogyasztói és a vállalkozói bizalomra.