Ki a futball történetének legkegyetlenebb játékosa? Mutatjuk a tízes listát

A labdarúgás történelmében mindig akadtak olyan játékosok, akik nem félték átlépni a sportszerűség határát – legyen szó taktikai szabálytalanságról vagy akár könyörtelen belépőről. Ezek a focisták bár gyakran váltak a bírók és a szurkolók céltábláivá, vitathatatlanul meghatározták a labdarúgást. Összegyűjtöttük a sárga lapok és piros lapok rekordereit.

2025. 07. 23. 5:45
Pepe, Sergio Ramos és Cristiano Ronaldo a Real Madrid színeiben. Forrás: AFP/JAVIER SORIANO
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cikkünkben utánajártunk azoknak a topligákban szereplő labdarúgóknak, akik 2000 óta a legtöbb sárga, illetve piros lapot gyűjtötték be. A lista nem csupán a hírhedt piros lap gyűjtögetőkről szól: sokak esetében a kemény védekezés és a taktikai szabálytalanságok éppen annyira a játék részei voltak, mint a kreatív támadójáték vagy a gólok, gólpasszok. Lássuk, kik azok, akik a modern futball legdurvább oldalát testesítik meg – a tizedik helyezettől egészen a listavezetőig.

A Real Madrid belső védő párosa, Sergio Ramos és Pepe, sokszor az alattomos szabálytalanságoktól sem riadtak vissza, ha az ellenfél megállításáról volt szó.
A Real Madrid belső védő párosa, Sergio Ramos és Pepe sokszor az alattomos szabálytalanságoktól sem riadt vissza, ha az ellenfél megállításáról volt szó. Fotó: AFP/Lluis Gene

10. Xabi Alonso – 201 lap (195 sárga lap, hat piros lap)

Xabi Alonso neve hallatán sokaknak azonnal az elegancia, az intelligens játék és a precíz hosszú passzok jutnak eszébe – nem véletlenül. A Real Sociedadtól a Liverpoolon és a Real Madridon át egészen a Bayern Münchenig tartó karrierje során Alonso a középpálya motorjaként vált nélkülözhetetlenné. Bár nem az agresszivitásáról volt híres, a játéka elengedhetetlen részét képezték a taktikai szabálytalanságok, főleg amikor az ellenfél kontráit kellett megállítani. Ő tökéletes példája azoknak a játékosoknak, akik úgy tudtak „piszkos” munkát végezni, hogy közben megőrizték a tekintélyüket a pályán.

A 201 hivatalos lap (195 sárga és 6 piros) azt mutatja, hogy Alonso nem fogta magát vissza, ha a helyzet úgy kívánta. Nem volt alattomos vagy különösebben durva játékos, de gondolkodás nélkül szabálytalankodott ott, ahol a csapat érdekei ezt megkövetelték. A Bayernnél eltöltött éveiben, Pep Guardiola rendszerében különösen hangsúlyos volt a letámadás és a labda visszaszerzése, ami gyakran járt együtt sárga lapokat érő megmozdulásokkal. Egyszerűen mondva: Alonso tudta, mikor kell szabálytalankodni – és azt is, hogyan tegye azt „hatékonyan”.

9. Scott Brown – 212 lap (203 sárga lap, kilenc piros lap)

Scott Brown a Celtic legendás kapitányaként vált ismertté. Brown olyan középpályás volt, aki nem riadt vissza attól, hogy szükség esetén durvább eszközökhöz nyúljon.

A bíróknak sok fejtörést okozott: a pályafutása során összegyűjtött 212 sárga és piros lap is jól mutatja, milyen gyakran feszegette a szabályok kereteit. Ugyanakkor Brown szerepe sokkal többről szólt, mint puszta durvaságról. A skót ligában példaértékű karakter volt – olyan futballista, aki a kemény játékával vívta ki a csapata és a szurkolók tiszteletét.

8. Javier Mascherano – 213 lap (201 sárga lap, 12 piros lap)

Az argentin Javier Mascherano a védekező középpályások és a középhátvédek között egyedülálló, kemény és taktikus stílusával vált ismertté. A Liverpool és a Barcelona színeiben játszva ugyan nem a leglátványosabb futballista volt, de mindvégig nélkülözhetetlen volt a csapatai számára. Játékának fontos része volt az intenzitás és a kemény szerelés, ami többször kiállításhoz vezetett. Mascherano olyan ritka játékos volt, aki egyszerre tudott maradandó nyomot hagyni a pályán a harcias védekezésével és intelligens játékával. 

Mascherano futballstílusa nem hagyott sok teret az ellenfél kreativitásának: mindig tudta, mikor kell közbeavatkozni, és rendre ott termett, ahol a legnagyobb szükség volt rá.

7. Raúl García – 214 lap (206 sárga lap, nyolc piros lap)

Raúl García, az Atlético Madrid és az Athletic Bilbao visszavonult középpályása olyan játékos volt aktív pályafutása során, aki sosem riadt vissza a párharcoktól vagy a taktikai szabálytalanságoktól. 

García nem a látványos cselek vagy a kreatív passzok embere volt, hanem az a típus, aki bármikor hajlandó volt belemenni a kőkemény ütközetekbe a csapata érdekében. Előszeretettel vállalta a „piszkosabb”, keményebb munkát is a középpályán, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint 206 sárga és nyolc piros kártyája.

6. Sergio Busquets – 223 lap (219 sárga lap, négy piros lap)

Sergio Busquets a Barcelona aranykorszakának egyik legmeghatározóbb középpályása volt – taktikai érettsége és visszafogott, mégis határozott játéka hosszú éveken át tette pótolhatatlanná. Bár nem a durva belépőiről volt ismert, mindig pontosan tudta, mikor kell egy-egy taktikai szabálytalansággal megakasztani az ellenfél lendületét, megelőzve a komolyabb veszélyt. Jelenleg az Inter Miamiban is hasonló szerepet tölt be: a labda megtartása, a játék tempójának irányítása az elsődleges feladata – de ha kell, rombol, akár sárga lapok árán is.

Busquets tökéletes példája annak, hogy a keménység nem feltétlenül látványos vagy erőszakos – lehet elegáns és tudatos is. A 37 éves védekező középpályás pályafutása során 223 lapot gyűjtött be, ami jól mutatja: bár ritkán játszott durván, mindig megvolt benne az a taktikai érzék, amely a szükséges pillanatban határozott lépésekre sarkallta.

5. Pepe – 227 lap (210 sárga lap, 17 piros lap)

Sokan csodálkozhatnak, hogy Pepe nem fért fel még a dobogóra sem, de az egykor kemény, agresszív, olykor provokatív játékos, aki egyaránt képes volt megfélemlíteni és bosszantani ellenfeleit, pályafutása utolsó éveire meglepően lehiggadt, talán ennek is köszönhető, hogy „csak” 227 lapot kapott pályafutása során.

A Real Madrid és a portugál válogatott ikonikus alakja rendszeresen a középpontba került durva, kegyetlen, sőt olykor alattomos szabálytalanságai miatt. 

Pepe nem csupán a fizikai erejét vetette be, hanem a mentális hadviselést is, amely sok esetben rendkívül hatékony eszköznek bizonyult. Bár Pepe megosztó személyiség marad, kétségtelen, hogy a portugál védő komoly erőssége volt csapatainak, rengeteg trófeát nyert pályafutása során, és a legkeményebb helyzetekben is helytállt.

4. Arturo Vidal – 245 lap (231 sárga lap, 14 piros lap)

Arturo Vidal azon középpályások egyike, aki páratlan módon ötvözte a fizikai erőt és a taktikai intelligenciát. A chilei játékos minden pályára lépésénél azt sugározta: bárkit és bármit kész legyőzni a csapata sikeréért – akár a szabályok határait is feszegetve. Legyen szó a La Ligáról, a Serie A-ról vagy a Bundesligáról, mindenhol ugyanaz a kérlelhetetlen harcos volt, aki nem ismert elveszett párharcot. Ezt jól mutatja a karrierje során összegyűjtött 238 sárga és piros lap is.

Vidal a legkeményebb középpályások közé tartozik, aki nemcsak rombolt, de épített is a pályán. A védekezésből gyakran váltott át lendületes támadásba, miközben a szenvedélye és indulatai sokszor a sportszerűség határait súrolták. Nemegyszer vált botrányos összetűzések főszereplőjévé, de éppen ez a kompromisszumot nem ismerő mentalitás tette őt nélkülözhetetlenné klubcsapataiban – és a chilei válogatottban is.

3. Dani Alves – 250 lap (236 sárga lap, 14 piros lap)

Dani Alves a modern futball egyik legkiemelkedőbb jobbhátvédje, aki támadóként és védekezőként is lenyűgöző teljesítményt nyújtott. A Barcelona meghatározó játékosa volt 2008 és 2016 között, de olyan topklubokat is megjárt, mint a Juventus és a Paris Saint-Germain. Játékstílusa egyszerre sugárzott szenvedélyt, győzni akarást és könyörtelen elszántságot – mind támadásban, mind védekezésben kimagasló teljesítményt nyújtott. Kétszázötven sárga és piros kártyája jól mutatja, hogy védekezésben nem vett vissza az intenzitásból, ha kellett, keményen és agresszívan lépett fel.

Alves nem ismert kompromisszumot: határozott szerelései és temperamentuma nemegyszer vezettek összetűzésekhez a pályán – de épp ez a szenvedélyes mentalitás tette őt megkerülhetetlenné a korszak legjobb csapataiban.

2. Felipe Melo – 279 lap (254 sárga lap, 25 piros lap)

Felipe Melo a XXI. század egyik legismertebb harcosaként és egyben legkeményebb középpályásaként írta be magát a sportág történetébe. A brazil játékos stílusára jellemzők voltak a kemény belépők, az agresszív szerelések és az olykor provokatív megnyilvánulások, amelyek gyakran váltottak ki vitát vagy feszültséget a pályán. A 2025-ben visszavonult játékos pályafutása során begyűjtött 25 piros lapja önmagáért beszél – ezzel messze kiemelkedik még a legkeményebb játékosok közül is.

Melo védőmunkája olykor a fair play határait is feszegette, ha ez szolgálta a csapat érdekeit. A Juventusban, a Galatasarayban és Interben nyújtott teljesítménye azt is bizonyította, hogy a szenvedély és a győzni akarás hatékony elegyet alkothatnak – még akkor is, ha ez időnként tömegverekedésbe is torkollik a pályán. 

1. Sergio Ramos – 301 lap (271 sárga lap, 30 piros lap)

Sergio Ramos a modern futball egyik legellentmondásosabb védője. A Real Madrid ikonikus csapatkapitánya egyszerre volt zseniális védő, karizmatikus vezér és könyörtelen ellenfél. A kemény szabálytalanságoktól sosem riadt vissza, agresszív játékstílusa pedig pályafutása egészét végigkísérte – ezt tökéletesen jelzi a karrierje során begyűjtött 30 piros lap, amivel rekorder a topligák történetében.

Sergio Ramos még 39 évesen is aktív, jelenleg a mexikói C.F. Monterrey csapatát erősíti. A 2021-es CONCACAF Bajnokok Ligája-győztes együttes a 2025-ös klubvilágbajnokságon is részt vett, végül a nyolcaddöntőben a Borussia Dortmund búcsúztatta. Ramos csapata mind a négy mérkőzését végigjátszotta a klub-vb-n.

Bár a viselkedését és játékstílusát gyakran érték kritikák, Ramos nélkül a Real Madrid védelme és mentális ereje aligha lett volna olyan, amilyennek a sikerkorszakban megismertük. A legfeszültebb pillanatokban is képes volt higgadt, de határozott fellépéssel megfordítani a mérkőzések menetét – legyen szó egy kulcsszerelésről, egy pontos indításról vagy épp egy győztes fejes gólról.

Ramos nem csupán a kártyák számában emelkedett ki: védő létére 101 gólt szerzett a Real Madrid színeiben – ami egészen kivételes teljesítmény a posztját tekintve. Technikai tudása, taktikai érzéke és vezéregyénisége olyan örökséget hagyott maga után, amely egyedülálló a klub történetében. Minden bizonnyal ő a modern futball egyik legemblematikusabb „keményfiúja”, egy olyan védő, akinek örökségére évszázadokkal később is emlékezni fognak. 

(Cikkünk a PopFoot és a Transfermarkt adatainak felhasználásával készült.)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.