A béke művészete

A béke nem a háború hiánya. Nem kiegyezés. Nem tolerancia. A béke szándéka mögött nincs erőszak, s nincs számítás.

2013. 12. 26. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csakhogy ez a Közel-Kelet valóságában nem más, mint jól hangzó, karácsonyi üzenet Kevinnel és a betörőkkel. Nem a valóság. Szíria, amelyről a pápa név szerint is megemlékezett, nem egy aranyos történet, amelyet a tévében nézhet a család a karácsonyfa mellett, kakaót iszogatva. Szíriában a karácsony véres, a harcok mindennaposak, életveszélyben van mindenki, teljesen függetlenül vallásától, persze a kisebbség mindig rosszabb helyzetben van. Szíria tíz százaléka keresztény volt akkor, amikor még nyugalom volt, ez nyilván csökkent valamelyest, de a damaszkuszi út nem ürül ki, azon mindig lesz valaki, aki Szent Pál örökébe lép. Ha békét akarunk a Közel-Keleten, akkor nem lehet szekértáborokban gondolkodni, Szíria egészét kell megmenteni, találni egy művészt, aki valóban képes a békét megvalósítani. Vagy ott van a Közép-afrikai Köztársaság, ez a messziről nézve nem létező állam, amelyben úgy hullanak az emberek, mint a legyek, fegyvertől, erőszakosan, értelmetlenül. Meg a szörnyűséges lampedusai tragédiák sorozata, az Afrikából menekülők tömegei, akik közül nem mindenki éri el az áhított, Olaszországhoz tartozó szigetet, az álmok otthonát, ahol kinyílik a virágzó, zöld és gazdag Európa. Ez az Európa persze csak a sivatagos Afrikából nézve tűnik annyira tökéletesnek, mi pontosan tudjuk, hogy van itt is sírás és bánat elég, de legalábbis nem masíroznak fegyveresek az ország egyik felén, hogy a másiktól elszakítsák a gazdagabb részeket. Talán azért, mert mi műveltebbek, okosabbak, jóságosabbak vagyunk, mint a háborús országok népei? Nem, nem vagyunk semmivel jobbak náluk, csak kevésbé vagyunk kétségbeesve, és a történelem során nekünk valami miatt több pénz jutott, mint nekik.

Ki lesz az, aki ezeket az egymásra fenekedő csoportokat összebékíti? Aki elmagyarázza, hogy hiába szerzi meg valaki a fennhatóságot egy kormányzóság felett, a végső győzelem úgyse lesz az övék, csak egyre rondább lesz minden, a szétlőtt épületekkel, a pusztasággá változtatott városokkal, a vérző, elkeseredett, menekülő lakossággal. Lehetne Krisztus? Persze, ő lehetne. Hinni kellene őbenne, meg a megváltásban, meg a szeretet és az ima erejében. Komolyan kellene venni az egész karácsonyt, sutba dobni a játékkonzolt és a nagy képernyős tévét. Ha mi, Róma tőszomszédságában, ezeréves kereszténységgel a hátunk mögött elfelejtjük, miről is szól az ünnep, semmi jogunk a fejünket csóválni, bírálva a szíriai, közép-afrikai, kongói állapotokat. Hiszen a mi békénk is csak felületes, az ajándéközön nem tudja elfedni, hogy mennyire elidegenedtünk egymástól, a csillogó nyakék egy szomorú szíven nyugszik, apa haragos, mert nem úgy áll a fa, ahogy kellene, anya ideges, mert biztos nem lesz olyan a halászlé, ahogy tervezi, s a gyerekek megszokják, hogy karácsonykor az egész család kiabál, de legalább kapnak egy csomó mindent. Lehetőleg fülhallgatóval, mert akkor a veszekedést nem lehet hallani.

A pápa üzenete ezért legalább annyira nekünk szól, mint Szíriába vagy Afrikába, s az egész világnak. A béke művészének lenni minden ember kötelessége és hivatása. Nehéz kenyér, nem fizetik meg egyáltalán, rengeteg lemondással jár, de ez az egyetlen járható út.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.