A nagybankok kivonulása

Nem csak a politikai közéletünkben, a magyar gazdaságban is vízválasztó lehet a következő esztendő.

Nánási Tamás
2013. 12. 22. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kicsit messzebbről is érdemes szemügyre venni ennek a kérdésnek a jelentőségét. A magyar társadalom bő másfél évszázados történetét kutató szakemberek többször rámutattak már arra, hogy a kapitalizmus – belső fejlődés híján – bizonyos történelmi pillanatokban általában kívülről érkezett meg ebbe az országba. Méghozzá – miként Erdei Ferenc írta nem sokkal az 1943-as szárszói előadása után – olyan erőteljes betöréssel, amely a meglévő hazai polgárságot „elsöpörte és felszívta”. Ez a megállapítás ugyan még a XIX. század második felére vonatkozik, és más viszonyokra, de nincs mit csodálkozni azon, ha mégis a kilencvenes évek jutnak eszünkbe róla. Felidézhető számos történet arról, ahogyan az érkező külföldi tőke a megmaradt hazai közjavak egy részét elsöpörte vagy felszívta. Nem először vált a magyar fejlődés – ismét Erdeit idézve – „gyarmati képződménnyé”. Márpedig az elmúlt évek legfontosabb és legnagyobb vihart kiváltó gazdaságpolitikai lépéseit egyvalami köti igazán össze: ennek az ismétlődő történelmi csapdahelyzetnek a megtörése és megfordítása.

S e fordulatban alapvető szereppel bír az üzleti életnek véráramot biztosító bankvilág. Nem mindegy, hogy a meginduló növekedésből érdemben profitál-e a hazai tőke, és az sem mindegy, hogy ki adja ehhez a pénzforrásokat. Ez munkál azon kormányzati törekvésben, amelyik a hitelezés mögött radikálisan növelni szeretné a magyar tulajdon arányát, és ezt a hatást erősítik közvetve a Magyar Nemzeti Bank kedvezményes kölcsönei is.

Az eddigi intézkedéseknek köszönhetően érezhető változások indultak be, amiket igen jelentős, feltőkésítéssel járó állami tulajdonszerzés kísért a takarékszövetkezeti hálózatban, valamint a Széchenyi Bankban és a Gránit Bankban. A bankadó bevezetése, a devizaadósok százezreit érintő csomagok összességében szintén olyan helyzetet hoztak létre, amelynek köszönhetően a hazai tulajdonú pénzintézetek állapota – az időszaki statisztikákban – a külföldi bankok itteni leánycégeihez képest érezhetően jobb képet mutat. Megbillent tehát mostanra a pálya, és azok felé lejt, akik korábban vesztésre álltak. Jövőre pedig már oda is eljuthatunk, hogy beáll a visszavonhatatlan fordulat.

Ez állhat azon piaci jóslat mögött, amelyik azzal számol, hogy a közeljövőbennégy külföldi nagybank is kivonulhata magyar piacról. Ezt a sokfelé felvetődött – nemrégiben Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke által említett, és Matolcsy György, a jegybank első embere által most megerősített – hírt már számos pénzintézettel összefüggésbe hozták, eddig mindegyikük cáfolta. Ugyanakkor a haraszt bizonyára ez esetben sem zörög véletlenül. Mert az üzleti világ alaposan megváltozott Magyarországon, és aki ehhez nem képes alkalmazkodni, az mehet: a növekvő fogyasztás és befektetés időszakában tízen ugranak a helyére. Érdemben hozzá kell járulni a közterhekhez, részt vállalni a tönkretett devizahitelesek megsegítéséből, betartani a szabályokat, mert milliárdokkal bírságol a versenyhivatal, és megtöbbszörözi büntetéseit a megerősített felügyelet. Ebben az országban ma az ügyfelek kormánya van hatalmon: ez másképp gondolkodik, mint az, amelyik egy szót sem szólt a törlesztőrészletek egekbe emeléséhez.

Az marad, aki képes tudomásul venni ezt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.