Hallgatni a költőre

Talán az a baj, hogy túl gyorsan felejtünk, túl korán megbocsátunk és nem tépjük ki gyökerestül a gazt. Ha éppen nem a túlerő győz le bennünket, kaméleonok csalnak lépre.

2014. 03. 13. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megírni, elszavalni a Nemzeti dalt, megszerkeszteni, kinyomtatni a tizenkét pontot „csupán” a dolgok eleje – megzabolázni, alkalmas utat szabni a begyújtott vágyaknak, az az igazi kihívás. Mert csak így szavalhatjuk hitelesen a Nemzeti Múzeum lépcsőjén a forradalommal eggyé vált versének refrénjét: „Rabok tovább nem leszünk!”

Petőfi ennél tovább megy. Féltve a forradalom parazsát, írja is majd – írja? kiáltja – Debrecenben kelt roppant versében (1848. december): „Kaszálhatd a fűt világvégeig, / Holnap kinő az, ha ma lenyesik. / Tördelheted le a fa lombjait, / Idő jártával ujra kivirít.” A forradalom költőjének megborzongató „javaslata” maga a vers címe: „Akasszátok föl a királyokat!” És azokhoz is szól, akik vívódnának ezt választani: „Hiába ömlik, hősök, véretek, / Ha a koronát el nem töritek, / Fejét a szörny ismét fölemeli, / S akkor megint elől kell kezdeni.”

Mit sem ér a legfényesebb győzelem, ha írmagja marad a legyőzöttnek – sugallja a költő. Vajon tudta volna-e ezt az üzenetet merész-költőien rímekbe szedni bárki más? Aligha. (Persze, „értékelte” is a szabadságharcot eltipró császári „irodalomkritika”. Még napokkal az ütközet után is Petőfi holttestét kerestette a bosszúszomjas Ferenc József a segesvári csatatéren )

Persze, mint a győztes forradalmakat, a mi március tizenötödikénket is körbeölelte a csalfa boldogság. A korai öröm. De hát ki ne értené ezt meg? Maga Petőfi is nem kis büszkeséggel írja akkori naplójában, miként fogadta a Budán székelő „hatalom” a nagy nap végén a forradalmi választmány küldöttségét: „A nagyméltóságú helytartótanács sápadt vala, és reszketni méltóztatik, és öt percnyi tanácskozás után mindenbe beleegyezett.” Bele bizony – mert ott és akkor nem is igen volt más választása

Csakhogy a hatalom – ahogyan szokta – nem feladta, csupán kivárt. A zsarnoknak rutinja van az ilyenben, régről tudjuk. Cselt forral. Reménykedik. („Holnap kinő az, ha ma lenyesik”) A forradalmi ifjúság követelései előtt március idusán még meghajló bécsi udvar már a következő hetekben megpróbálta visszaszerezni a nemzetnek tett engedményeit. Lassan, alattomosan, de egyre nagyobb léptekkel.

Kezdte a nemzetiségek bevált uszításával, aztán folytatta a csaknem félkegyelmű uralkodó, V. Ferdinánd félreállításával, később az orosz cár megkeresésével. (A beteg Ferdinánd menesztése már régről tervben volt, csupán a forradalmi hullám – Pest mellett Bécsben és Prágában is lázadás tört ki – nem kedvezett a változtatásnak. A „nyugodt pillanat” a pákozdi győző, Móga János schwechati veresége és az újabb, októberi bécsi zendülés után érkezett el. Az ifjú – tizennyolc éves – Ferenc József 1848. december másodikán foglalta el a trónt.)

A történelem ismétli önmagát („Ha a koronát el nem töritek, / Fejét a szörny ismét fölemeli”). Talán ha Schwechat előtt nem bizonytalanodik el a lendületben lévő fiatal honvédsereg, és menetből Bécsig vonul egyesülni a föllázadt diáksággal Talán ha – fél évre rá – a dicsőséges tavaszi hadjáratban (hosszú vajúdás, indulatos Kossuth–Görgey-viták után) nem állunk le Budát ostromolni, de űzzük tovább a megroggyant császáriakat – nos, akkor talán eltörhetett volna az a korona De nem így történt, helyette bekövetkezett a baljós költői látomás: „Fejét a szörny ismét fölemeli ” Mint oly sokszor.

A magyar história szereplői nem hallgatnak Petőfire. Sorsfordulóink rendre megtorpannak a szelíd nyesésnél, lombtördelésnél – a gyökér kiásása előtt már elfogy a bátorság. Illetve dehogy, a bátorság megvan. Talán inkább túl gyorsan felejtünk. Korán megbocsátunk, az a baj. Hiszünk, akiknek nem lenne szabad hinnünk. Ha meg éppen nem a túlerő győz le bennünket – kaméleonok csalnak lépre. Olykor meg egyenesen magunk kérjük vissza megnyomorítóinkat, ahogy az a közelmúltban többször is megtörtént, hogy aztán jöjjön az újabb csalódás. Rengeteg a példa. Ki érti ezt? Csatákat nyerünk, de háborúkat veszítünk.

Vajon mikor hiszünk végre a költőnek?

Persze nem „akasztanunk kell” – de gyökeresen kiásni a gazt föltétlenül. Eltávolítani, ami nem odavaló. Erre figyelmezteti a nemzetet – a ma generációját is – Petőfi Sándor a maga temperamentumán. Zord indulatának már akkor, negyvennyolcban is jó oka volt. És vajon mit szólna most, ha végignézne az elszaladt százhatvanhat esztendőn, a „gyomlálatlan” emberöltőkön? Mit szólna teszetoszaságunkra, ami miatt időről időre ránk tekeredett valami rút, kiirthatatlannak látszó folyondár?

Legszebb ünnepünk, március tizenötödike hordozza magában a legtöbb tanulságot. Petőfi Sándor pedig már rímekbe is szedte. Nekünk csak újra kellene olvasni az intelmeket. Értelmezni. Alkalmazni. Néhány hét múlva – április hatodikán – lesz is rá jó alkalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.