A hetedik

Látszólag mindenki ott folytatta, ahol az előző parlamenti ciklus végén abbahagyta.

Szerető Szabolcs
2014. 05. 06. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János beszédében az alaptörvény szellemiségét megjelenítve szólt a rendszerváltás lezárásáról, a szimbolikus ügyekben vívott árnyékbokszolás hiábavalóságáról, az elmúlt évszázad diktatúráinak elítéléséről. Az államfő 1848 örökségére, a nyugatos polgárosodás előmozdítására visszautalva azt is világossá tette, mi az, ami a közjogi rendszer átszabása, a társadalmi alrendszerek átalakítása mellett is állandó: 1989–1990 értékválasztása.

A kormánypártok feladata a következő négy évben ha nem is egyszerű, de magától értetődő. Annak bebizonyítása, hogy a 2010-től nagy viták, hazai és nemzetközi érdekütközések árán kiépített rendszer jobban teljesít, mint a húsz év alatt az ország fejlett Nyugathoz való felzárkózásában kudarcot vallott elődje. Április 6. az ebbe helyezett megelőlegezett bizalmat fejezte ki. A Fidesz–KDNP az újabb kétharmados felhatalmazás birtokában szabadon élhet a rendszer tökéletesítésének, javítgatásának, korrekciójának lehetőségével. Az erő pozíciójából pedig, ha akar, sokat tehet azért, hogy lecsendesítse a múlt még mindig zajos vitáit. Ehhez nem elsősorban a politikai ellenfeleinek, hanem a konfliktusok élezésében nem érdekelt józan többségnek érdemes gesztusokat tennie.

Az ellenzéknek, különösen annak nemrég még magát kormányváltóként propagáló részének roppant nehéz lesz megtalálnia a helyét az új rendszerben, amelynek tagadására építette eddig a politikáját. Ha ezt folytatja, a nép által kétszer csúnyán leszavazott politikáját konzerválja, ami nem látszik túl ésszerűnek. Nem várható, hogy gyorsan alkalmazkodjon a balliberális ellenzék az új helyzethez; néhány független képviselő közjogilag értelmezhetetlen alternatív eskütétele, a parlamenti helyett az utcai politizálás elsőbbségéről szóló nyilatkozatok leginkább a teljes tanácstalanság lenyomatai. Az újabb négy évre a súlytalanság állapotába került ellenzék szabadon választhatja ismét a botránypolitizálás eszköztárát, ám ennek a korlátait is megmutatta az elmúlt négy év. A tegnapi alakuló ülés mellékszála volt a Jobbik provokációjaként jelölt vitatott múltú politikus parlamenti alelnökké választása. A radikálisok joga és felelőssége volt ez a lépés. A baloldal szokásos, „elvszerű” felháborodását pedig alaposan hitelteleníti az a szocialista politikus, aki húsz év után tanulhatja meg: nem elég nem szkinhednek lenni, annak sem szabad látszani.

Mindennél azonban fontosabb, hogy a jóval kevesebb mint kormányváltást hozó választás után létrejött az az Országgyűlés, amely, ha jól végzi a munkáját, egy korszakváltás beteljesítőjeként szerepelhet a jövő történelemkönyveiben. Kövér László, a parlament régi-új elnöke azt szeretné, ha a következő négy évben a politikai erők legalább a sorskérdésekben megtalálnák a közös nevezőt. A reformkor világát megidéző muzsikaszó a nyitányon mindenesetre mintha ezt, a legnemesebb hagyományaink folytatását ígérte volna. Egészséges szkepticizmusunkat legyűrve ne zárjuk ki eleve ennek a lehetőségét!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.