Három választás

Az idén lezajló folyamatok – a három választás eseményei – és a nyomukban kialakuló átrendeződés minden bizonnyal hosszabb időre meghatározza az ország életét.

Kulcsár Anna
2014. 05. 02. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manapság sokan gondolják úgy, hogy a választási előkészület egyszerű, hétköznapi formát öltött, ugyanakkor valójában már hónapok óta minden a tisztújításról szól. A politikában – még ha a színfalak mögött is – hatalmas a sürgés-forgás. Balliberális körökben minduntalan az összefogás, a szövetségkötés előnyeit, hátrányait taglalják, vagy éppen az egyéni teljesítményre, az önazonosság felmutatására törekszenek. Ez is oka lehet annak, hogy az idei első megméretésen, az április 6-i parlamenti választáson a jogosultak egy része nem tudta eldönteni: a baloldalon ki kivel azonos, s ki miben különbözik a másiktól. Nem kevés szavazó így otthon maradt, s akadtak olyanok is, akik más politikai csoportosulásokat tüntettek ki a bizalmukkal. Így juthatott jelentékeny szerephez a Jobbik, s valószínűleg főként ilyen okokból lépte át az LMP a parlamenti küszöböt. A jelek szerint az MSZP színtelen, súlytalan, jelentéktelen szervezetté vált, versenytársa, szövetségese, a Demokratikus Koalíció viszont túlmozgásosnak bizonyult. Az egyéb baloldali formációkról még nem derült ki, mit keresnek a politikai palettán.

Idén három választást rendez Magyarország, hiszen most jár le az Országgyűlés, az Európai Parlament és a hazai önkormányzatok mandátuma. Mindehhez hozzátartozik, hogy a képviselők cseréje, újraválasztása módosított szabályok szerint történik: az elmúlt két évben alaposan megváltozott a választójogi rendszer. A baloldal újraszerveződése – vagy talán éppen a szétesése – ugyanakkor nem emiatt következett be, hanem azért, mert az elmúlt huszonöt esztendőben nem történt meg köreikben a rendszerváltás.

A három választás eseményei számos ponton összekapcsolódnak, ugyanakkor el is válnak egymástól. A legfontosabb, hogy a héten jogerőssé vált az országgyűlési voksolás eredménye, a Kúria hétfőn elbírálta az utolsó fellebbezéseket is. Ennek megfelelően szerdán az Országház kupolatermében a listán bejutó képviselők ünnepélyes keretek közt átvehették megbízólevelüket. Jövő kedden, május 6-án pedig – a köztársasági elnök korábbi döntése nyomán – megtartja alakuló ülését a parlament. Kivételes alkalom lesz ez, már csak azért is, mert időközben az Országgyűlés működési rendjéről szóló törvény, sőt maga a helyszín, a Kossuth tér is megújult. A történelmi emlékeket felidéző tér önmagában is gyönyörű műalkotássá vált, méltó környezetet teremtve a törvényhozás számára. Az épületben emellett kicserélték a székeket, a padsorokat. A következő négy évben az ülésszakokról tudósító újságírók – a nagyközönséggel együtt – remélhetően megfontolt, kiegyensúlyozott jogalkotói munka tanúi lehetnek. Közben, néhány háztömbbel odébb, az Alkotmány utcában a választási hatóságok az Európai Parlament magyar tagjainak megválasztását készítik elő. A május 25-i voksoláson 21 képviselőt küldhet az ország a Brüsszelben is tanácskozó strasbourgi testületbe. Jelenleg éppen azért folynak a politikai csatározások, hogy a különféle erők megfelelő bázist tudjanak maguknak kiépíteni Európában. Többen már meghirdették, hogy a következő napokban országszerte kampányrendezvényeket tartanak.

Létfontosságú az októberben esedékes helyhatósági választás is. Lényeges kérdés például, vajon új politikus veheti-e át a budapesti városháza irányítását, vagy Tarlós István ismét főpolgármesteri mandátumhoz jut a Fidesz támogatásával. Az idén lezajló folyamatok – a három választás eseményei – és a nyomukban kialakuló átrendeződés minden bizonnyal hosszabb időre meghatározza az ország életét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.