Luxembourg–Kúria: 1-0

Nem sikerült átpasszolnia a Kúriának a devizahitelezés problémáit az Európai Bíróságra.

Szabó Anna
2014. 05. 01. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kúria tehát nyert ugyan néhány hónapot az aktatologatással és a felelősség áthárításának kísérletével, de még ha ügyesen is manővereznek, legkésőbb a nyári ítélkezési szünet után színt kell vallaniuk. Nem lehet tovább a jog bikkfanyelvével ködösíteni, mint azt tették a korábbi jogegységi határozataikban, vagy Luxembourgba exportálni a problémát, és európai gondnak feltüntetve azt, ami sajnos magyar unikum. A devizahitelezés ilyen széles körű elterjesztése ugyanis csak Magyarországon történhetett meg: a magyar pénzügyi felügyelet és kormányok tétlensége, a bankok profitközpontú morális ámokfutása és a lakosság hamis illúziója révén 2004 és 2009 között. A pénzügyi felügyelet korábbi tétlensége még inkább szembeötlő, hiszen az Európai Bíróság most éppen arról mondott kritikát, amit a PSZÁF évekig megengedett a bankoknak. Jelesül az úgynevezett árfolyamrés alkalmazásáról, vagyis arról, hogy az ügyfelekkel nemcsak a kamatot, kezelési költséget fizettették meg, hanem – kapzsiságból – még a valuta eladása és vétele közötti banki hasznot is. Aki életében már egyszer is járt pénzváltónál, jól tudja, mekkora különbség lehet az eladási és a vételi árfolyam között: a bankok (szerintük természetes módon) a hitel visszafizetésekor mindig a magasabb árat számolták fel ahelyett, hogy a jegybanki középárfolyamot használták volna. Mivel a PSZÁF évekig nem nehezményezte a gyakorlatot, a pénzintézetek helyesen gondolták, hogy itt még ezt is megtehetik. Szívják is most a fogukat, amióta a felügyeletet ellátó jegybankban októbertől szigorú, az ügyfelek érdekeit védő fogyasztóvédelemmel és súlyos bírságokkal találkoznak. A helyzeten ma már nem segít, de azért megjegyzendő: a „fogyasztóvédelem” korábbi felelősei közül azóta sem vontak senkit felelősségre, sőt, Bajnai Gordon kormányfőként még ki is tüntette a felügyelet volt vezetőjét

És miközben a Kúria még mindig menekül a színvallás elől, perek sokasága indul a bankok ellen, és – megfelelő iránymutatás, jogegységi határozat hiányában – a bíróságok rendre eltérő ítéleteket hoznak ugyanazokban a kérdésekben. Ezért lenne égetően szükség egy jogegységi határozatra, amely irányt mutatna. Nemcsak a bíróságoknak, hanem a bankoknak és az adósoknak is. Több ezer milliárd forint jelzálogalapú lakáskölcsönről van szó, ahol a késedelmesen vagy egyáltalán nem fizetők aránya ma már 38 százalék! Kétszer rosszabb arány, mint az uniós sereghajtó Görögországban! Devizában eladósodott családok százezrei várják évek óta a Kúria egyértelmű döntését, és a bizonytalanságban tartott emberek nemcsak jogot, hanem igazságot is remélnek. A végtörlesztés, az árfolyamgát és a kilakoltatási moratórium meghosszabbítása ugyan a bajbajutottak több mint felén segített, de a hitelek hosszú lejárata miatt a probléma még legalább hat-nyolc évig fennáll. Az Európai Bíróság állásfoglalása azt is megmutatta, hogy nem lehet tovább húzni az időt. Decemberi jogegységi határozatában a Kúria szinte teljes egészében a bankok érveit fogadta el, és a súlyos társadalmi és szociális gondok, emberi tragédiák ellenére azt állapította meg, hogy a devizaalapú hitelszerződések nem ütköznek jó erkölcsbe. Most itt az idő, hogy egyenlítsenek, és tegyenek a saját maguk iránti bizalom visszaszerzéséért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.